اختصاصی – کیاپرس /رئیس هیات مدیره انجمن دیابت ایران با اشاره به اینکه بیماران دیابتی باید مراقب قلب خودشان باشند، گفت: قند خون مانند موریانه است و یکی از جاهایی که آسیب می رساند قلب است.

دکتر سعید کلباسی در گفت و گو با خبرنگار کیاپرس افزود: مردم بدانند که بکی از عوارضی که سبب بیماری قلبی می شود، دیابت است.

وی از مردم خواست که دیابت را جدی بگیرند و فکر نکنند که فقط مقداری ادرار زیاد می شود یا قندخون شان بالا می رود، اظهار داشت: بیماران دیابتی به فور و با شیوع بالا دچار عوارض قلبی می شوند.

فوق تخصص غدد تاکید کرد: بیمار دیابتی علاوه بر کنترل قند اش باید مراقب عوارض قلبی مانند انسدادهای عروق، سکته های قلبی و نارسایی قلب باشند.

کلباسی افزود: داروهای خیلی جدیدی وارد بازار شده که نسبت به زمان های قدیم، فواید قلبی و عروقی خوبی دارد. این داروها علاوه بر اینکه قند را درمان می کند جلوی عوارض قلبی را هم می گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که داروهای جدید چه مقدار در درمان بیماری موثر است؟ گفت: برخی از داروهای جدید ۴۰ درصد جلوی مرگ و میر را می گیرد.

وی بیان داشت: ما الان داروهای قدیمی برای بیماران تجویز نمی کنیم و بهتر است آنان از داروهای جدید استفاده کنند که جلوی عوارض قلبی را در دیابت بگیرد.

وی بیان کرد: در حالیکه داروهای قدیمی مانند گلی کلامیک که بیماران مصرف کنند سبب عارضه قلبی و عروقی می شود.

وی بیان داشت: خوشبختانه اخیرا تعدادی از داروهای جدید تحت پوشش بیمه قرار گرفته است. شاید چند سال پیش این داروها گران بودنند و در دسترس همه نبودند ولی با حمایت وزارت بهداشت و سازمان های بیمه خیلی از این داروها الان بیمه هستند.

وی با اشاره به اینکه اکثر داروهای جدید تولید داخل هستند، به مردم توصیه کرد که از پزشک متخصص بخواهند که داروهای جدید را تجویز کنند.

وی افزود: داروهای جدید باعث دفع قند، نمک از ادرار می شوند، وزن را کم می کنند، پس باید پزشک متخصص تجویز کند.

اشتراک این خبر در :