کیاپرس /محققان پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به درمان پیشرفته زانو با استفاده از سلول‌های بنیادی شدند.

به گزارش کیاپرس از روابط عمومی پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی، محققان پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی با همکاری اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق شدند با استفاده از سلول‌های بنیادی و تصویربرداری مداخله‌ای برای اولین بار در جهان، “روش جدید سلول درمانی هدفمند آرتروز پیشرفته زانو” را ابداع کنند.

آرتروز، شایع‌ترین بیماری مفصلی است که می‌تواند منجر به درد مزمن و ناتوانی شدید بیمار شود. ایدهٔ درمان استئوآرتریت با استفاده از تزریق داخل شریانی سلول‌های مزانشیمی ایدهٔ جدید بوده و مطالعات زمینه‌ای در حیطهٔ کارآزمایی بالینی در این زمینه از تعداد زیادی برخوردار نیست و بیشتر مطالعات در زمینهٔ حیوانی صورت گرفته است. با توجه به درمان کامل بیماران مبتلا به آرتروز شدید زانو و جمعیت بالای افرادی که به این بیماری در ایران مبتلا هستند، این روش را می‌توان به سایر پزشکان و مراکز درمانی ذیربط توصیه کرد.

مائده روزبهانی دانشجوی پزشکی و مبدع این ایده و دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی با بیان این‌که این ایده ابتکاری در زمینه درمان آرتروز از سوی پژوهشکده سرطان معتمد و همراهی استاد قناعتی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین به رهبری پروفسور اردشیر قوام زاده انجام شد و از سلول‌های بنیادی بانک سلول های بنیادی مرکز تحقیقات هماتولوژی، آنکولوژی و پیوند سلول های بنیادی بیمارستان شریعتی بر روی ۳۰ بیمار مبتلا به آرتروز زانو با موفقیت آزمایش شد، خاطرنشان کرد: در روش ابتکاری به جای تزریق مستقیم سلول های بنیادی به مفصل، آن را به شریان زانویی مفصل تزریق می‌کنیم که باعث اثربخشی بیشتر و سریعتر درمان می‌شود.

وی با بیان این که آرتروز یکی از بیماری‌های شایع مفصلی می‌باشد، ادامه داد: OA یا استئوآرتریت از زیرمجموعه‌های این بیماری است که عدهٔ بسیار زیادی از زنان و مردان در بازهٔ ۶۰ تا ۶۵ سال را در برمی‌گیرد.

روزبهانی در ادامه تصریح کرد: با استفاده از این روش که هیچ گونه عارضه جانبی به دنبال ندارد، طی چند روز درد و خشکی مفصل به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

اشتراک این خبر در :