کیاپرس/عضو هیات علمی گروه جراحی ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: پیاده روی طولانی نیاز به داشتن پای سالم و کارا دارد و هرگونه بیماری در پا که تحمل راه رفتن طولانی را مختل کند باید منعی نسبی برای راه رفتن طولانی باشد به خصوص اگر فرد دچار زخم پای دیابتی باشد.

دکتر علیرضا موسویان، در گفتگو با وب دا با اشاره به اینکه در بیماران زخم پای دیابتی عروق، حس و اعصاب در پا و سیستم ایمنی مختل است، خاطر نشان کرد: عدم توجه به این نکات بار فکری ، اجتماعی ، مالی و روانی زیادی برای بیمار ، خانواده و همراهان ایجاد میکند.

متخصص ارتوپدی و فلوشیپ فوق تخصصی پا و مچ پا ادامه داد: عدم توجه به نکات پیشگیرانه موجب بروز زخم هایی در پای بیمار دیابتی می شود که ماهها بیمار را زمین گیر کرده و نیازمند مراقبت های ویژه خواهد کرد.

دکتر موسویان با اشاره به اینکه بیمارانی که در گذشته زخم پای دیابتی را تجربه کردند فقط با اجازه پزشک معالج و‌یا اطمینان از سلامت پا می توانند در پیاده روی های طولانی مدت شرکت کنند، گفت: کنترل بیماری های زمینه ای قند و فشار خون، تغذیه مناسب و رعایت بهداشت فردی نقش مهی در حفظ سلامت زائران پیاده روی اربعین حسینی دارد.

اشتراک این خبر در :