کیاپری /رئیس گروه بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: زندگی ماشینی و تغییر سبک زندگی زمینه ساز کم تحرکی و به تبع آن ابتلا به بیماری های غیر واگیردار شده است که بالاترین آمار مرگ و میر و ناتوانی را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش کیاپرس از وب دا؛ دکتر بابک اقبالی با اشاره به اینکه بیماری های غیر واگیردار دسته بزرگی از عوامل مرگ و میر و مهمترین بار بیماریها را شامل می شوند، خاطر نشان کرد: ٧۰ تا ٨۰ درصد عوارض بیماری های قلبی و عروقی ناشی از ابتلا افراد به بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون است.

وی با بیان اینکه عوامل خطر بیماری های پیچیده و جانکاهی مانند بیماری های قلبی و عروقی و تنفسی، انواع سرطان ها عموما به دلیل تغذیه نامناسب، عدم تحرک ، استفاده از دخانیات و الکل است، گفت: حداقل ١۵۰ دقیقه ورزش در هفته یا ٧ تا ١۰ هزار قدم به مدت نیم تا یک ساعت پیاده روی می تواند ۴۰ تا ۵۰ درصد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد.

وی ادامه داد: تعادل وزن، کاهش مصرف غذاهای فست فود، چرب و شیرین و ارام غذا خوردن نیز در عدم ابتلا به بسیاری از بیماری ها موثر است .

دکتر اقبالی با بیان اینکه در صورت کنترل مطلوب وزن، ۵ تا ٧ درصد ابتلا به بیماری های زمینه ای را کاهش می دهد، تصریح کرد: اکثر بیماری های غیر واگیردار تا ٨۰ درصد به وزن بالا ارتباط دارد .

رئیس گروه بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در سنین بعد از بلوغ مهمترین عامل موثر بر ابتلا به دیابت، چاقی است، گفت: آمار ابتلا به دیابت در ۵ سال اخیر از ٩ درصد به ١٢ و نیم درصد افزایش یافته است، که مهمترین فاکتورهای ایجاد کننده بیماری دیابت نیز طی پژوهش های انجام شده، چاقی و کم تحرکی گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه تغذیه سالم، مصرف حبوبات و کاهش مصرف غذاهای چرب و شیرین و پرهیز از مصرف دخانیات در میزان ابتلا به بیماری دیابت نقش تعیین کننده ای دارد، ابراز کرد: مصرف دخانیات ارتباط نزدیک با بیماری های مزمن ریوی دارد و علت ابتلا به بسیاری از سرطان های کشنده است بنابراین ترک مصرف دخانیات در حفظ سلامت افراد نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند.

اشتراک این خبر در :