کیاپرس /دومین بانک شیر شمال شرق کشور با عنوان “بانک شیر حضرت علی اصغر(ع)” در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم نیشابور افتتاح شد.

رییس بانک شیر حضرت علی اصغر(ع) از مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی نیشابور در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: این مرکز در مجاورت بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان حکیم نیشابور تاسیس و تجهیزات آن با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال به وسیله خیّرین سلامت تامین شده است.

دکتر نسیم پورعلیزاده با بیان این که هم اکنون ۱۱ بانک شیر در مراکز استان‌های کشور فعال هستند افزود: بانک شیر حضرت علی اصغر(ع) نیشابور به عنوان دوازدهمین بانک شیر در کشور و نخستین بانک شیر در سطح شهرستان‌های کشور و در استان خراسان رضوی دومین بانک شیر پس از بانک شیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد به شمار می‌رود.

رییس بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان در بیمارستان حکیم نیشابور گفت: نجات زندگی نوزادان زودرس، نوزادان متولد شده با وزن پایین، نوزادان متولد شده پرخطر در بخش مراقبت‌های ویژه و نوزادان محروم از شیر، از جمله اهداف تاسیس این مرکز است.
پورعلیزاده افزود: ترویج و حمایت از تغدیه با شیر مادر، کمک به خانواده‌های نوزادان پر خطر و کاهش بار مالی خانواده‌ها و سیستم درمانی از دیگر اهداف تاسیس بانک شیر در مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی حکیم نیشابور به شمار می‌رود.

وی با بیان این که نوزادان نارس و بستری شده در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان این شهرستان در اولویت اهدای شیر هستند ادامه داد: در صورت فراهم شدن سایر امکانات ما می‌توانیم شیر مادر را برای نوزادان مادرانی که به دلیل بیماری و مصرف بعضی از داروها که نمی‌توانند نوزادشان را از شیر خود تغذیه کنند از بانک شیر تامین کنیم.

این پزشک فوق تخصص نوزادان گفت: در بانک شیر پس از حصول اطمینان از سلامت مادران اهدا کننده و شیراهدایی، شیر در ظروف استریل شده و در دستگاه پاستوریزه قرار می‌گیرد و بعد از انجام مراحل پاستوریزاسیون کشت مجدد شیرها انجام می شود و برای اهدا به نوزادان نیازمند شیر آماده می شود.

پورعلیزاده افزود: از مادران دارای فرزند شیرخوار کمتر از یک سال که شیر مازاد دارند می خواهیم برای تامین شیر نوزادان نیازمند شیر در امر خیر و خداپسندانه اهدای شیر مشارکت کنند.

این مراسم با حضور خیّرین سلامت، مسوولان دانشگاه علوم پزشکی، امام جمعه و رییس اداره آموزش و پرورش شهرستان نیشابور برگزار شد.

دانشگاه علوم پزشکی نیشابور، به ۵۸۰ هزار نفر جمعیت چهار شهرستان نیشابور، فیروزه، زبرخان و میان جلگه، خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کند.

اشتراک این خبر در :