کیاپرس /رئیس بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر از درمان یک کودک ده ساله که با علائم خونریزی دستگاه گوارش فوقانی و استفراغ خونی به این مرکز درمانی مراجعه کرده بود، خبر داد.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر سید علی جعفری اظهار کرد: کودک ده ساله مشهدی که به دلیل نوشیدن آب آلوده چشمه، زالو وارد دستگاه گوارشش شده بود و با علائم استفراغ خونی ناشی از خونریزی دستگاه گوارش فوقانی به این مرکز درمانی ارجاع شده بود ،بلافاصله اقدامات تشخیصی و درمانی بر روی وی انجام شد.

عضو هیات علمی گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: با انجام اندوسکوپی از دستگاه گوارش این کودک، وجود یک زالو در قسمت فوقانی مری مشاهده و نسبت به خارج کردن آن اقدام شد.

فوق تخصص بیماری های گوارش اطفال با بیان اینکه نوشیدن آب چشمه های آلوده، خوردن آب های غیر تصفیه و غیر فیلتر و غیر شرب از علل ورود زالو به بدن است اظهار کرد: با ورود زالو در بدن و چسبیدن به دیواره و مخاط دستگاه گوارش و مکیدن خون، رفته رفته رشد کرده و باعث خونریزی دستگاه گوارش فوقانی در کودکان و بزرگسالان می شود.

دکتر جعفری با تاکید بر استفاده از آب آشامیدنی سالم و مراقبت از فرزندان در زمان حضور در تفرجگاه ها افزود: حتی گاهی اوقات به علت شستشوی دهان با آب چشمه های آلوده و آبهای غیر شرب، این انگل وارد دستگاه تنفس فوقانی می شود، رشد می کند و در نتیجه باعث انسداد راه های تنفسی فوقانی و علائم شدید تنفسی می شود.

رئیس بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر در رابطه با نحوه خارج کردن زالو از بدن بیمار گفت: استفاده از آندوسکوپی وتجهیزات خاص پزشکی برای خارج کردن زالو بسیار موثر بود اما با باتوجه به حساسیت موضوع و محل قرارگیری زالو در قسمت فوقانی دستگاه گوارش این کار به صورت تیمی با حضور دکتر سبزواری فوق تخصص بیهوشی بیمارستان به خوبی انجام شد.

وی با بیان اینکه در طول ده سال گذشته از تجربه حرفه پزشکیم، این دومین مورد خارج کردن زالو از بدن بیمار بوده است، اظهار کرد: درحال حاضرباتوجه به بالا رفتن آگاهی مردم، فرهنگ و بهداشت عمومی این موارد کم تر مشاهده می شود.

دکتر جعفری گفت: ٢۴ ساعت پس از انجام آندوسکوپی، بیمارتحت مراقبت قرار می گیرد و معمولا در محلی که زالو به ان چسبیده زخم کوچکی ایجاد شده و گاها ممکن است تداوم خونریزی داشته باشد که بدین ترتیب سطح هموگلوبین و فشار خون بررسی شده و وضعیت از لحاظ هموداینامیک بررسی خواهد شد.در ادامه روند درمان با گرفتن مراقبت های بیمارستانی و استفاده از داروهای مناسب که پزشک تجویز خواهد کرد بیمار از بیمارستان مرخص می شود.

اشتراک این خبر در :