پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

میلان، مقصد گردشگران نمایشگاهی است، و هنرهای سنتی مازندران نیز در نمایشگاه« آرتی جی انا میلان » مشتقان هنرهای ناب را به خود جذب کرده است.

نمایشگاه آرتی جی انا میلان موردتوجه کشورهای دنیاست و بخش‌های فعال درزمینهٔ صنایع‌دستی ومحصولات وابسته به صنعت گردشگری با تمام ظرفیت در این رویداد مهم تجاری و فرهنگی اروپا حضور می‌یابند. این رویداد همه‌ساله بسیاری از گردشگران را به میلان می‌کشاند در نمایشگاهی وسیع ومتنوع جاذبه‌های صنایع‌دستی و محصولات جذاب ملل مختلف دنیا را به نظاره بنشینند..

نمایشگاه صنایع‌دستی میلان هرساله به مدت ۹ روز در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی میلان برگزار می‌شود، غرفه ایران در نمایشگاه ۱۵۲ مترمربع در قلب سالن ۱۴ نمایشگاه فیرا میلان است و هنرمندان مازندران نیز در آن حضوری پررنگ دارند.

عباس مهدوی کارشناس میراث فرهنگی مازندران که در این نمایشگاه شرکت دارد، با اشاره به شرکت آثار هنرمندان مازندران در نمایشگاه میلان می‌گوید: این نمایشگاه نخستین بار در سال ۱۹۹۶ میلادی به‌منظور ارتقا و تبلیغات محصولات صنایع‌دستی شروع به کارکرد و یکی از مهم‌ترین رویدادهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در طول ۲۰ سال گذشته بوده است. در نمایشگاه سال گذشته بیش از سه هزار شرکت‌کننده به معرفی، فروش و نمایش ۱۵۰ هزار نوع محصولات صنایع‌دستی از ۱۱۰ کشور جهان د ر مساحتی به متراژ ۱۵۰ هزار مترمربع پرداختند.

نمایشگاه میلان یکی از مؤثرترین روش‌ها برای معرفی تولیدات فرهنگی و صنایع‌دستی در دنیاست

وی اظهار داشت: نمایشگاه میلان یکی از مؤثرترین روش‌ها برای معرفی تولیدات فرهنگی و صنایع‌دستی در دنیاست ونقش مهمی در راستای معرفی بیشتر و بهتر هنرمندان و صنعتگران در عرصه بین‌المللی ایفا می‌کند.

وی عنوان کرد: این نمایشگاه یکی از مهم‌ترین و معتبرترین رویدادهای تجاری – فرهنگی در اروپا و دنیاست که همه‌ساله بسیاری از علاقه‌مندان به صنایع فرهنگی و تولیدات هنرهای سنتی دنیا را به خود جلب کرده و با استقبال ویژه‌ای از سوی مخاطبین روبرو می‌شود.

به مهدوی، این نمایشگاه هرسال آذرماه برگزار می‌شود و از مهم‌ترین رویدادهای جهانی است که طبق آخرین آمار اعلام‌شده، سه‌ونیم میلیون بازدیدکننده دارد.

این کارشناسان ادامه داد: نمایشگاه «آرتی جی انا میلان»تنها اختصاص به هنرهای سنتی ندارد و کشورهای شرکت‌کننده محصولاتی را که رنگ و بوی بومی داردومی تواند در زندگی امروز کاربرد داشته باشد در غرفه‌های متعدد عرضه کرده‌اند.

محصولات غذایی، فرهنگی و دستی نظیر، خرما و فرش ایرانی در نمایشگاه میلان حضور پررنگ‌تری دارد و جای بسیاری از محصولات دیگر مازندران در آن خالی است. لباس اقوام مختلف، تزیینات وابزار منزل، دست بافته‌های متنوع، میوه‌ها و ترشیجات، خشکبار وانواع غذاهای وشیرینی های مازندران در این نمایشگاه با استقبال ایتالیایی‌ها مواجه شده است.

نمایش دستبافته های بومی، تذهیب و معرق در میلان

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران نیز بابیان اینکه هنرمندان مازندرانی در نمایشگاه امسال حضور دارند اظهار داشت: دست بافته‌ها بومی، تذهیب و معرق ازجمله غرفه‌های مازندران در این رویداد محسوب می‌شود.

دلاور بزرگ نیا اظهار داشت: هنرمندان در نمایشگاه صنایع‌دستی و غذاهای سنتی «ارتجیانا»۲۰۱۶ میلان که مهم‌ترین و معتبرترین رویداد تجاری _فرهنگی اروپا محسوب می‌شود حضور فعال دارند و هنرهای سنتی و بومی ایران و برخی محصولات شاخص نظیر زعفران, پسته و خرما در فضای اختصاصی ایران معرفی و عرضه‌شده است.

وی بابیان این‌که صنایع‌دستی ایران برای بسیاری از مردم دنیا جذاب است افزود: حضور میلیونی بازدیدکنندگان در نمایشگاه میلان موجب می‌شود تا کشورهای شرکت‌کننده و اروپایی‌ها باهنر و فرهنگ ناب ایرانی آشنا شوند

عباد اسلامی مدیر گردشگری و صنایع‌دستی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: نمایشگاه آرتی جی انا میلان با توجه اهمیتی که در دنیا دارد فرصت ارزنده‌ای برای معرفی داشته‌های ایران در عرصه بین‌الملل است.

حضور هنرمندان و فعالان صنایع‌دستی در رویدادهای بین‌المللی موجب کسب تجربه برای آشنایی با علایق و سلایق مردم دنیا و رونق صادرات محصولات متنوع ایرانی می‌شود.

نمایشگاه صنایع‌دستی و غذای سنتی آرتیجیانا از تاریخ ۱۳ الی ۲۱ آذرماه ۱۳۹۵ برابر با ۳ الی ۱۱ دسامبر ۲۰۱۶ در میلان ایتالیا برگزار می‌شود و مرکز نمایشگاهی میلان به دلیل میزبانی از رویدادهای متعدد بین‌المللی دارای تمامی امکانات وزیرساختهای لازم برای حضور میلیونی علاقه‌مندان و گردشگران است.

در این مجموعه مدرن و جذاب سردرگمی وجود ندارد و راهنمایی و دیدن غرفه‌ها در قالب برش

ور و اطلاع‌رسانی محیطی انجام می‌شود. همچنین حمل‌ونقل عمومی شهر در خدمت نمایشگاه است و آخرین ایستگاه مترو نیز به درب ورودی نمایشگاه ختم می‌شود.

چند سالی است که جمهوری اسلامی ایران هم در نمایشگاه میلان حضور دارد. تجربه‌ای که باید از سوی مدیران سازمان میراث فرهنگی جدی‌تر گرفته شود تا این رویداد ارزنده، فرصتی برای معرفی هرچه بیشتر داشته‌های غنی ایران در عرصه صنایع‌دستی و گردشگری باشد.

مهر

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :