پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

به گزارش کیاپرس نشست خبری مشترک بین ریس سازمان جهاد کشاورزی و مسئول کمیته روستایی و عشایری ستاد دهه فجر استان مازندران برگزار شد.

حجت‌الاسلام سید مجتبی موسوی مسئول کمیته روستایی و عشایری ستاد دهه فجر در مازندران اظهار داشت: مراسم زنگ انقلاب در روستای ملاکلای محمودآباد، دیدار با خانواده‌های شهدا و عشایر، عطرافشانی مزار شهدا، تجلیل از تولیدکنندگان برتر ازجمله برنامه‌های ستاد دهه فجر به شمار می‌رود.
وی بیان کرد: مازندران درزمینهٔ فرهنگ بومی خودکفا است و تلاش می‌کنیم شادی دهه فجر را در چارچوب فرهنگ اسلامی به روستاها سوق دهیم

ریس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران گفت: جهاد کشاورزی امروز در جبهه اقتصادی فعالیت می‌کند و این بخش با رشد ۴.۵ درصدی بالاترین رشد را در بخش‌های اقتصادی دارا است.و بخش کشاورزی قوی‌ترین بخش در استان به شمار می‌رود و به دلیل پشتیبانی‌های صورت گرفته از سوی دولت، اقدامات زیربنایی و خدماتی خوبی در سطح استان صورت گرفته و تولید رشد قابل قبولی داشته است.ُ

حیدرپور بیان کرد، با اینکه برف آذرماه سال جاری خسارت بیش از ۹۰۰ میلیارد تومانی به بخش کشاورزی وارد کرده است، مرکبات استان سه هزار میلیارد تومان گردش مالی در اقتصاد استان دارد که هزار میلیارد تومان دچار خسارت شده است.
در اثر یخ زدگی کاهش قیمت مضاعفی به بخش کشاورزی وارد شد و برای جبران خسارات، تسهیلات و اعتبار بلاعوض در نظر گرفته‌شده است وفهرست باغداران خسارت دیده تهیه شده است به محض تامین اعتبار، به بانک ها معرفی می شوند.
وی اظهار کرد : ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ۱۰ درصد برای جبران خسارت به استان درنظرگرفته‌شده است که از این میزان ۲۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت محصولات کیوی ،۲۰ میلیارد تخصیص به صندوق بیمه کشاورزی در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: دهه فجر امسال ۴۳ پروژه با ۳۱۱ میلیارد ریال اعتبار در استان عملیاتی می شود و با اجرای این طرح ها بیش از دو هزار و ۹۰۰ خانوار در ۲۹ روستا از مزایای آن بهره مند می شوند
در سال جاری تولیدات استان مازندران نسبت به سال گذشته افزایش داشته است
وی افزود: کشاورزان مازندرانی امسال از کشت دانه های روغنی استقبال کردند به گونه ای که کلزا ۳۰ درصد بیشتر از سهمیه ابلاغی کشت شد.
حیدرپور گفت: پرورش مرغ مادر، مرغداری گوشتی، مرغ تخم‌گذار، پرورش گاو شیری، ماهیان سردابی، گل و گیاه زینتی، جاده بین مزارع، احداث استخر ذخیره آب، سردخانه، شالیکوبی، لاینینگ، تجهیز و نوسازی، آبیاری قطره‌ای و احداث سورتینگ از پروژه‌هایی است که دهه فجر امسال در بخش کشاورزی مازندران به بهره‌برداری می‌رسد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :