پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

کیاپرس – مالزی عبور جت های مسافربری کره شمالی را از حریم هوایی این کشور و فرود و برخاستن آنها را به عنوان بخشی از تلاش ها برای اجرای قطعنامه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه پیونگ یانگ ممنوع کرد.

 گزارش مالزی به سازمان ملل در مورد اجرای قطعنامه ۲۲۷۰ نشان می دهد که این کشور اقداماتی برای منع پروازهای کره شمالی از آسمان مالزی و فرود و برخاستن هواپیماهای کره شمالی در فرودگاه های این کشور جنوب شرق آسیا انجام داده است.
به نوشته روز سه شنبه تارنمای خبرگزاری ‘یونهاپ’ کره جنوبی، آخرین پرواز هواپیمای کره شمالی با پرچم این کشور در آسمان مالزی هشتم ژوئن سال ۲۰۱۴ انجام شده است.
هواپیمایی کره شمالی یک مسیر هوایی بین پیونگ یانگ و کوالالامپور به مدت سه سال و از سال ۲۰۱۱ در اختیار داشت و این پرواز از سال ۲۰۱۴ متوقف شد.
اقدامات اخیر مالزی نشان می دهد این مسیر هوایی در نهایت می تواند پایان یابد.
در پی تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی به دلیل آزمایش های هسته ای و موشکی، پروازهای هواپیماهای مسافربری این کشور تنها به چین و روسیه محدود شده است.
مالزی در گزارش اخیر خود فاش کرد که ۸۰ کارگر کره شمالی در بخش ساخت و ساز و معدن در ایالت ‘ساراواک’ این کشور فعال هستند.
دیپلمات های کره شمالی با برخی مقامات اسبق آمریکایی آبان ماه امسال در مالزی در باره تعلیق آزمایش های هسته ای و موشکی این کشور مذاکره کردند.
در نتیجه تصویب قطعنامه ۲۲۷۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه کره شمالی در سال گذشته میلادی بسیاری از فعالیت های تجاری و اقتصادی کره شمالی محدود شده است.
پس از شدت گرفتن تحریم ها ؛ از شمار پرواز هواپیماهای کره شمالی هم کاسته شد و شهریور ماه امسال نیز از فرود یک فروند هواپیمای این کشور که از طریق چین وارد کویت شده بود ، خودداری شد.
‘ایرکوریو’ البته مدت هاست پروازهایی به پنج کشور جهان انجام می داد که حالا شمار آنها به دو کشور چین و روسیه کاهش یافته است.
آخرین پرواز این ناوگان به تایلند نیز از طریق شهر ‘شن یانگ’ در شمال شرق چین ماه آوریل سال گذشته میلادی انجام شد و پس از آن دولت تایلند خواستار توقف این پرواز شد./ایرنا

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :