پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
اقتصاد سوریه

کیاپرس:اقتصاد سوریه ظرف سال‌های جنگ حدود ۵۴ درصد از ارزش خود را از دست داده است؛ مساله‌ای که باعث شده اقتصاد سوریه در جایگاه نخست به عنوان بیشترین اقتصاد خسارت دیده جهان قرار بگیرد.

به نقل از سایت سیریا نیوز، در این گزارش که توسط “پژوهشکده مسائل اقتصادی و صلح” با عنوان “ارزش اقتصادی برای صلح ۲۰۱۶” منتشر شده، آمده است که تاثیر خشونت در منطقه خاورمیانه بر اقتصاد آن از سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴  به میزان ۲۱ درصد افزایش داشت قبل از اینکه در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ اندکی کاهش داشت.

سوری‌ها از اوضاع بد اقتصادی همزمان با نبود کار به علت تاثیر پذیری اقتصادشان از خشونت و عملیات نظامی رنج می‌برند مضاف بر اینکه بسیاری از کارخانه‌ها و تاسیسات بسته شده، کالاها افزایش قیمت نجومی داشته، ارزش لیره مقابل دلار پایین آمده و مواد سوخت کاهش داشته است که همه اینها سنگینی را بر دوش سوری‌ها ایجاد کرده است، در حالی که تحریم‌های اقتصادی، دیپلماتیک بین‌المللی یکجانبه نیز مزید بر علت شده است.

طبق این گزارش، رکود اقتصادی سوریه که ناشی از جنگ و بی‌ثباتی است، افزایش یافته به طوریکه میزان هزینه‌های نظامی این کشور به حدود نیمی از میزان تولیدات اقتصادی برخی کشورهای منطقه (۴۹.۱ درصد) رسیده است. اقتصاد سوریه ۵۴ درصد از ارزش خود را از دست داده است. در حالی که سطح هزینه در زمینه امنیت داخلی به حدود ۱۴ تا ۲۳ درصد رسیده است و این جنگ تاکنون حدود ۸۴ میلیارد دلار هزینه داشته است.

طبق این گزارش، عراق در جایگاه دوم و لیبی در جایگاه سوم قرار دارد.

این گزارش به این امر اشاره کرده است که میانگین هزینه روزانه جنگ ایالات متحده علیه تروریسم به حدود ۱۱.۷ میلیون دلار می‌رسد. این در حالی است که اقتصاد جهانی حدود ۱۳.۶ تریلیون دلار خسارت دیده است که معادل ۱۳.۳ درصد از تولید ناخالص ملی جهانی است. که معادل سالیانه ۱۸۷۶ دلار برای یک نفر است.

هزینه‌های نظامی به طور کلی عامل اصلی ایجاد هزینه‌های خشونت به میزان ۴۵ درصد از مجموع هزینه‌هاست؛ یعنی از شش تریلیون دلار تجاوز می‌کند. اما هزینه‌های امنیتی در جهان به بیش از ۳/۵ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ رسید؛ یعنی نزدیک به ۲۶ درصد از هزینه‌های جهانی خشونت.

این گزارش در تحقیق خود بر شاخص‌های توقف فعالیت شرکت‌ها، کاهش صادرات، افزایش شاخص‌های بیکاری، تورم، عدم تبادلات ارزی، فروپاشی زیرساخت‌ها، افزایش هزینه‌ها، وام گیری جهت حمایت مالی از جنگ‌ها و قراردادهای تسلیحاتی و امنیتی تکیه دارد.

پیشتر گزارش اس بی اس نیوز استرالیا در اوایل سال میلادی جاری پیش‌بینی کرده بود که میزان هزینه جنگ در سوریه در حالی که در سال جاری متوقف شود، به حدود ۶۸۵ بیلیون دلار می‌رسد که این مقدار ۱۴۰ بار بیشتر از برآوردهای سازمان‌های وابسته به سازمان ملل و کشورهای حامی مالی برای فراهم کردن نیازهای انسانی در سوریه است./ایسنا

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :