پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

به گزارش کیا، رضا ملک‎زاده بعد از ظهر امروز در سفر یک‎روزه به مازندران برای افتتاح و بازدید چند پروژه حوزه سلامت در این استان و نشست با رؤسا و معاونان تحقیقات دانشگاه‎های قطب یک آمایش کشور در جمع مدیران قطب یک کشور اظهار کرد: در ۵۰ سال پیش میزان امید به زندگی در کشور ۵۰ سال بود اما امروزه این میزان به ۷۶٫۷ در مردان و در زنان به ۸۲ سال افزایش یافته است.
خبرگزاری فارس: 50 میلیون ایرانی تحرک کافی ندارند
وی افزود: مهم‌ترین مشکل حوزه درمان در کشور در حوزه بیماری‌های غیرواگیر است به‎طوری که در حال حاضر، ۱۰ میلیون نفر در کشور مبتلا به فشارخون، ۸ میلیون نفر مبتلا به قند خون و ۲۰ میلیون نفر نیز در ۱۵ سال آینده قند خون می‌گیرند و ۱۰ میلیون ایرانی دارای چربی خون بالا هستند و ۵۰ میلیون ایرانی تحرک کافی ندارند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۲ میلیون نفر در کشور از مصرف‌کنندگان سیگار و ۱۵ میلیون نفر چاق هستند، همچنین ۸ میلیون نفر از تریاک استفاده می‌کنند و ایران نیز بالاترین میزان مصرف تریاک دنیا را دارد.

ملک‎زاده بیان کرد: علاوه بر افزایش طول عمر باید کیفیت زندگی را نیز بالا ببریم و نباید فقط به ساخت بیمارستان و سرویس‌دهی در این زمینه منحصر شویم، بلکه باید برای کاهش نابه‌سامانی‌های حوزه سلامت آموزش و اطلاع‌رسانی را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه برنامه‎های ریجستری یکی از برنامه‌های مهم برای حوزه تحقیقات است که می‌توانیم در بیمارستان‌های آموزشی راه بیندازیم، افزود: از این طریق در انواع مطالعات و پژوهش‌ها می‎توانیم موفق باشیم و برای داروهای جدید و سمینارهای متنوع از این منبع اطلاعاتی استفاده کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: زیرساخت‌های ریجستری باید ایجاد شود و برای تجربه موفق در این زمینه باید قوت‌ها و ضعف‌ها و فرصت‌ها و تهدیدها در نظر گرفته شود و در این زمینه می‎توانیم از ظرفیت شرکت‎های دانش‎بنیان استفاده کنیم.

ملک‎زاده ادامه داد: تأکید مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر کیفی‎سازی تحقیقات است تا در راستای شناخت دقیق بیماری‎ها، کاهش بیماری‎ها به‎ویژه بیماری‎های غیرواگیر و از سوی دیگر نیز برای ارتقای دانش تحقیقاتی گام برداریم.

وی در پایان با بیان اینکه سرطان‌ها دومین عامل ناتوانی و مرگ و میر پس از بیماری‌های قلبی عروقی در کشور بوده و به‎ویژه کنسر «کلون» در حال افزایش است، گفت: باید به موضوع کنسر ریجستری اهمیت بدهیم در یکی از استان‎ها میزان کنسر کلون ۱۰۰ در ۱۰۰ هزار بود اما اکنون به ۱۰۰ در ۲۰ هزار نفر رسیده است.

به گزارش فارس، در حال حاضر نشست مدیران وزارتی، رؤسا و معاونان تحقیقات دانشگاه‌های قطب یک آمایش کشور با حضور رضا ملک‎زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالن قلم دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حال برگزاری است و این برنامه عصر امروز نیز همراه با جلسه پرسش و پاسخ پیگیری می‎شود.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :