پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):
در چند روز اخیر بحث هاى زیادى در مورد لزوم حضور یادگار گرامى امام در امتحان خبرگان مطرح شده و حلقه هاى خاصى به این شایعه و شبهه دامن مى زنند.
آیا شرکت «سیدحسن» در امتحان شوراى نگهبان لازم است؟
حجت الاسلام و المسلمین موسوی: در چند روز اخیر بحث هاى زیادى در مورد لزوم حضور یادگار گرامى امام در امتحان خبرگان مطرح شده و حلقه هاى خاصى به این شایعه و شبهه دامن مى زنند.
براى نگارنده که نیم دهه است در درس خارج ایشان شرکت مى کنم قوه علمى ایشان آشکارتر از روز است اما در این مقال قصد دارم تا به این سؤال پاسخ دهم که طبق ضوابط شوراى نگهبان آیا حضور یادگار امام در امتحان شوراى نگهبان لازم است؟ و بالاتر آیا دعوت از ایشان براى امتحان اجتهاد، قانونى است؟
خوشبختانه چندى پیش عضو ارشد شوراى نگهبان پاسخ این سؤال را داده است.
آیت الله مؤمن در مصاحبه اى که چندى پیش انجام دادند و رسانه ها خبرش را منتشر نمودند فرمودند: «کسی که … [١] در حوزه تدریس می‌کند، [٢]نوارهای جلسات درس او نیز موجود است، [٣]خوب هم درس می‌دهد، [۴]ملا است و [۵]در مسائل سیاسی هم اظهارنظر کرده و مواضعش روشن است؛ این فرد هم نیازی به امتحان اجتهاد ندارد».
در مورد سخنان آین الله مؤمن گفتنى هایى قابل ذکر است:
١ سید حسن خمینى در حوزه تدریس مى کند.
٢ نوارهاى درس ایشان هم موجود است آنهم نه در گوشه دفترشان بلکه در سایت شخصیشان و قابل دسترسى براى همه هست. ( کافى است در گوگل سایت شخصى سید حسن خمینى را سرچ کنید تا صدها ساعت تدریس ایشان را بتوانید دانلود کرده و گوش کنید!)
٣ سید حسن خمینى خوب هم درس مى دهد و شاهد این امر هم درس عمومى پر رونق ایشان است که هر طلبه اى آزادانه مى تواند در درسش حاضر شود اشکال کند و استفاده ببرد و اینگونه نبوده که مجلس درس خصوصى داشته باشد.
درس یادگار امام هر روز با حضور حدود سیصد نفر از طلاب دایر است و این حضور مؤید مهمی براى یک درس خوب به حساب مى آید.
۴ سید حسن خمینى ملاست نه به گفته ی بنده که شاگرد ایشان هستم بلکه به گفته ى رییس شوراى استفتاى عالى ترین مقام مملکت که احدى نه در علمیتش شبهه داد و نه در صداقتش یعنى حضرت آیت الله سید جعفر کریمى که در حق یادگار امام فرمودند: من نوشته ی ایشان( کتاب الافادات و الاستفادات) را دیده ام قوت علمی ایشان برای من معلوم است و همان ذوق و اندیشه ی امام در ایشان نیز وجود دارد.
دیگر به کلمات سایر بزرگان حوزه مثل آیات جوادى آملى،محفوظى،امینى، محقق داماد، مقتدایی و… اشاره نمى کنم که تطویل پیش نیاید.
۵ اما جمله ى اخیر آیت الله مؤمن که بحث مواضع سیاسى را مطرح فرموده اند با عرض معذرت جمله ی صحیحى نیست و خارج از بحث از مقام علمى است. چراکه ممکن است کسى مجتهد باشد و نیاز به امتحان براى اثبات اجتهاد هم نداشته باشد ولى با این حال از حیث سیاسى صلاحیت حضور در مجلس خبرگان را نداشته باشد که این بحث دیگرى است و نباید ملاک شرکت در امتحان قرار گیرد.
یقینا این کلمات سبق لسان ایشان بوده و یا اشتباه خبرنگار بوده است چراکه اگر مضمون این سخن را بپذیریم معنایش این مى شود که شوراى محترم نگهبان اگر کسى را از حیث سیاسى صالح نداند از او امتحان اجتهاد مى گیرد که این حرف باطل و در عین حال خطرناک و ضربه به حیثیت شوراى محترم نگهبان است.
پس به یقین این جمله را ایشان درست بیان ننموده اند و احتمالاً خبرنگار محترم نتوانسته این بخش را درست پیاده نماید.
البته در صحت قدمهاى سیاسى یادگار امام شهادت مرجع تقلید بزرگوار، جانشین آیت الله العظمى بهجت یعنى آیت الله العظمى محفوظى کافى است که فرمودند: “اینجانب با دقت، در مواضع و نگرش های سیاسی ایشان تأمل داشته‌ام. حزم و احتیاط و رعایت تقوا در کلام و خردمندانه سخن گفتن طلیعه نیکویی را برای ایشان متصور می‌کند.”

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :