پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

سیداحسان محمدیانی‌نژاد در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سوال شهروندی درباره مصرف مسکن‌ها در مبتلایان به سردردهای میگرنی، اظهار داشت: اگر فردی برای حملات سردرد خود بیش از حد از مسکن‌ها استفاده کند علاوه بر سردرد ناشی از میگرن، با خطر ایجاد سردرد ناشی از دارو نیز مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: این موجب می‌شود میگرن به فرکانس کم به میگرن مزمن تبدیل شود و علاوه بر دشواری کنترل سردرد، میگرن وارد حلقه معیوبی شده که درمان آن مشکل‌تر می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، گفت: تعداد مصرف دارو برای بروز سردرد ناشی از مصرف بیش از حد مسکن‌ها بستگی به نوع آن دارد. در مورد ضددردهای ساده مانند استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک سدیم و ناپروکسن حداقل ۱۵ روز در ماه باید به طور متوالی از مسکن استفاده شود تا سردرد ناشی از مصرف بیش از حد مسکن ایجاد شود.

این نورولوژیست ادامه داد: استفاده  ۱۰ روز در ماه از مسکن‌های اختصاصی میگرن مانند تریپتان‌ها، سوماتریپتان و ارگوتامین یا مسکن‌های مخدر مانند ترکیبات کدئین موجب می‌شود تا بعد از سه ماه خطر سردرد ناشی از مصرف زیاد مسکن به صورت فزاینده‌ای افزایش یابد.

دبیر انجمن سردرد گفت: به تمامی مبتلایان که حملات مکرر میگرن دارد توصیه می‌شود مصرف مسکن‌ها را به حداکثر دو بار در هفته محدود کنند تا وارد فاز سردرد ناشی از مسکن نشوند.

وی خاطر نشان کرد:‌ اگر بیمار دچار حملات مکرر میگرن است و نیاز به مصرف مسکن بیش از دو بار در هفته دارد، باید از درمان کنترل‌کننده پیشگیرانه کمک بگیرد.

 

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :