پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

پارلمان ایتالیا سرجیو ماتارلا، قاضی دادگاه قانون اساسی را به عنوان رئیس‌جمهور این کشور برگزید.

دور نخست رأی‌گیری در پارلمان ایتالیا برای انتخاب دوازدهمین رئیس‌جمهور این کشور پنجشنبه گذشته برگزار شد اما هیچیک از نامزدها نتوانستند در این دور از انتخابات موفق شوند.

با گذشت حدود دو هفته از استعفای «جورجیو ناپولیتانو» رئیس‌جمهور مستعفی ایتالیا، پارلمان این کشور روز پنجشنبه دور نخست رأی‌گیری برای انتخاب دوازدهمین رئیس‌جمهور این کشور را آغاز کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، حدود 1009 نماینده مجلس نمایندگان، سنا و نمایندگان استانی ایتالیا در انتخابات روز گذشته این کشور برای انتخاب رئیس‌جمهور جدید شرکت کردند.

«ماتئو رنتزی» نخست‌وزیر ایتالیا، «سرجیو ماتارلا» قاضی47 ساله دادگاه قانون اساسی را به عنوان نامزد حزب چپگرای میانه دموکرات‌ها معرفی کرده و اعلام کرد فردی که به عنوان نامزد پست ریاست جمهوری انتخاب می‌شود باید از تجربه سیاسی و نهادی برخوردار باشد تا بتواند طی 7 سال آینده هدایت ایتالیا بپردازد.

نامزد پیشنهادی نخست‌وزیر ایتالیا مورد توافق و قبول اغلب شرکت‌کنندگان دموکرات قرار گرفت اما از سوی «سیلویو برلوسکونی» نخست‌وزیر راستگرای پیشین این کشور رد شد و در نهایت هیچیک از نامزدهای احراز پست ریاست جمهوری ایتالیا نتوانستند در انتخابات پنج‌شنبه این پست را از آن خود کنند.

بر اساس قانون اساسی ایتالیا، نامزد پست ریاست جمهوری برای احراز این سمت باید دو سوم آراء را از آن خود کند و در صورت ناکامی در سه دور اول رأی‌گیری، از دور چهارم به بعد می‌بایست اکثریت مطلق آراء را به دست بیاورد.

جورجیو ناپولیتانو رئیس‌جمهور 89 ساله ایتالیا که از مدت‌ها پیش درصدد استعفای زودهنگام از مقام ریاست جمهوری بود، سرانجام حدود دو هفته پیش از سمت خود استعفا کرد.

وی در آوریل سال 2013 برای دومین بار از سوی احزاب سیاسی این کشور به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد و در ابتدای ماه دسامبر گذشته اعلام کرد که در پایان ماه درباره استعفای زودهنگام خود از سمتش پیش از پایان دور دوم ریاست جمهوری ایتالیا تصمیم‌گیری خواهد کرد.

وی که با هدف تلاش به برقراری و ایجاد ثبات در ایتالیا و خروج این کشور از بحران سیاسی عمیق پذیرفته بود برای دومین بار ریاست جمهوری ایتالیا را بر عهده گیرد، در همان زمان اعلام کرد که نمی‌تواند دور دوم ریاست جمهوری خود را به طور کامل به پایان برساند.

ایتالیا رسما تا 31 دسامبر 2014 رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپا بود و از 13 ژانویه 2015 لیتوانی ریاست این اتحادیه را بر عهده گرفته است.

فارس

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :