پایگاه خبری تحلیلی کیاپرس(Kiapress.ir):

عضو کمیسیون بهداشت مجلس گفت: به دلیل نبود نظارت دقیق، اختصاص ارز آزاد برای تولید دارو و پرداخت مابه‌التفاوت آن فعلاً منتفی است.

حسینعلی شهریاری دبیرکل مجمع خیرین سلامت و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بر اساس آخرین تصمیم گیری انجام گرفته ارز دارو به دارو و تجهیزات پزشکی تعلق می‌گیرد و مانند سال گذشته قرار است مبلغی در حدود ۱۲ میلیارد دلار بابت تامین نیاز‌های اولیه مردم مثل دارو و تجهیزات پزشکی ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان به آن تعلق بگیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: برخی از کارشناسان معتقدند که ۲ نرخی ارز باعث ایجاد مشکلات و مسائل مختلفی در کشور می‌شود، اما به دلیل نبود سیستم نظارتی خوب و دقیق دست ما از انجام طرح‌های مختلف بسته است.

شهریاری تاکید کرد: اگر ارز مورد نیاز برای تولید یا واردات دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز به صورت آزاد در اختیار افراد قرار بگیرد و به جای آن مابه‌التفاوت ارز آزاد با دولتی به تولید کنندگان اختصاص پیدا کند تا فشار و بار مالی از روی مردم و به ویژه مصرف کنندگان برداشته شود که عملا متاسفانه به دلیل نبود نظارت کافی این کار قابلیت اجرا ندارد و متاسفانه ما تجربه خوبی در زمینه عملکرد دولت در خصوص پرداخت مابه‌التفاوت ارز آزاد و دولتی به تولید کنندگان و افراد ذی ربط را نداریم به همین دلیل ممکن است در انجام این کار دچار مشکلات و مسائلی شویم.
نبود کمبود در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی کشور
او گفت: درحال حاضر باید همان روال قبلی یعنی اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور انجام شود تا کشور در چنین شرایطی دچار مسئله خاصی نشود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در حال حاضر کمبود خاصی در مورد دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز بازار کشور وجود ندارد، اما ما باید به سمت انجام نظام ارجاع و با هدف کاهش تقاضای القایی در کشور برویم.

بیشتر بخوانید: برنامه‌ای جهت افزایش قیمت دارو نداریم

شهریاری با اشاره به ادغام صندوق‌های بیمه تامین اجتماعی و سلامت یادآوری کرد: سرمایه بیمه تامین اجتماعی برای مردم است، اما سرمایه بیمه سلامت از سوی دولت اختصاص پیدا کرده و عملا امکان ادغام ۲ صندوق بیمه گرد تامین اجتماعی و بیمه سلامت وجود ندارد.

درج مطلب فقط با ذکر پایگاه خبری کیا مجاز است.

ایمیل مستقیم :‌ kiapresse@gmail.com
شماره پیامک : ۰۹۳۹۵۳۷۱۷۷۷
tabligh-site1 #

اشتراک این خبر در :