کیاپرس :استاد چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: عینک آفتابی به منظور حفاظت از اشعه ماوراء بنفش استفاده می‌شود، حتی در زمانی هم که هوا ابری است این اشعه وجود دارد و بهتر است که از عینک آفتابی استاندارد استفاده شود.
توصیه چشم پزشک: حتما در تابستان عینک آفتابی بزنید

به گزارش کیاپرس به نقل از فارس:آفتاب سوزان و گزنده تابستان و اشعه مضر ماورا بنفش خورشید و سوختگی پوست و کدر شدن آن مجموعه آسیب‌هایی است که این روزها به دلیل بودن در فصل تابستان و گرم شدن هوا با آن سرو کار داریم.

همه ما در مورد اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش شنیده‌ایم؛ اما آیا می‌دانستید که مراقبت از چشمان خود در زیر نور خورشید به همان اندازه مهم است؟ خصوصا مراقبت از چشم ها در تابستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با این حال، راه‌ های ساده‌ ‌ای برای جلوگیری از آسیب دیدن چشم‌ هایتان توسط خورشید وجود دارد. در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد تا بدانید چگونه باید از چشمان خود محافظت کنید.

علی اکبر صابر مقدم، دانشیار چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه عینک آفتابی به منظور حفاظت از اشعه ماوراء بنفش استفاده می‌شود، حتی در زمانی هم که هوا ابری است این اشعه وجود دارد و بهتر است که از عینک آفتابی استاندارد استفاده شود،گفت: قرنیه، پلک و پوست صورت از مکانهای شایعی هستند که تحت تاثیر آسیب‌های ناشی از اشعه ماورائ بنفش قرار می گیرند. این آسیب‌های مکرر و دراز مدت زمینه ساز ایجاد برخی ضایعات سرطانی در سنین بالاتر به خصوص در نواحی باز مثل پلک‌ها هستند.

عضو هیأت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه برای سطوح پوستی از کرم ضد آفتاب و برای پلک‌ها و چشم‌ها از عینک آفتابی استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: عوارض اشعه ماوراء بنفش تجمعی بوده و باید از ابتدای تولد مراقبت لازم را از چشمانمان داشته باشیم.

صابرمقدم گفت: عینک آفتابی هرچه بزرگتر باشد بهتر است و اینکه نوع شیشه آن هم باید ۱۰۰ درصد اشعه ماوراء بنفش را جذب کند؛ استاندارد آن یو وی ۴۰۰ است، اما رنگ آن اهمیت چندانی ندارد، حتی اگر رنگ شیشه عینک سیاه باشد، اما یو وی ۴۰۰ نداشته باشد باز هم خطرناک است.

وی افزود: کسانی که عینک طبی تیره استفاده می‌کنند صرفاً جلوی نور آفتاب را می‌گیرند و خاصیت یو وی ۴۰۰ را ندارد و باید از عدسی استفاده شود که فیلتر جذب مناسب اشعه ماوراء بنفش را داشته باشد. دستگاه‌های استاندارد برای تست عینک در دسترس هستند. یک نمونه ساده آن دستگاهی که برای تست کردن اسکناس استفاده می‌شود.

عضو هیأت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: عوارض مهم اشعه یو وی در طولانی مدت دیده می‌شود و عمده عارضه آن تشدید رشد ناخنک، آب مروارید و مشکلات پوستی است. این امر به خصوص در افرادی که تحت اعمال جراحی عیوب انکساری قرار گرفته‌اند یا دچار خشکی چشم هستند، بسیار مهم است و عدم استفاده از عینک آفتابی می‌تواند منجر به کدورت قرنیه شود.

صابرمقدم با ذکر این نکته که اثرات یو وی در سرطان شناخته شده است و در مناطقی که ارتفاع بالاتری از سطح دریا و تابش آفتاب طولانی‌تری دارند مبتلایان به این نوع سرطان بیشتر است، تأکید کرد: در منطقه خراسان حجم زیادی از بیماران با تومورهای سرطانی را داریم که در برخی از آنها آسیب‌های چشمی و اشعه یو وی دخیل بوده است.

وی بیان کرد: کسانی که در زیر سن ۱۸ سال از چشم خود محافظت نکردند احتمال آسیب در سنین بالاتر را دارند و به تمامی خانواده‌ها توصیه می‌کنیم که ضمن مراقبت لازم از فرزندان خود، به ۳ موضوع عینک آفتابی دارای یو وی ۴۰۰، کرم ضد آفتاب با اس پی اف بالای ۵۰ و کلاه با نقاب بزرگتر توجه کنند.

اشتراک این خبر در :