کیاپرس : چرت زدن، انرژی شما را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود بتوانید کارهای روزمره خود را با انرژی مضاعفی انجام دهید. به‌خصوص اگر این چرت‌های کوتاه در ساعات مناسب (مثلاً بین ۱ تا ۴ بعد از ظهر) باشد.

۴ دلیل برای چُرت روزانه
به گزارش کیاپرس به نقل از خبرآنلاین از Lifehack، تا چندین سال گذشته توصیه پژوهشگران این بود که مردم از چرت‌زدن در طی روز پرهیز کنند. اما با رشد و پیشرفت علمی در دهه‌های اخیر، محققان به یافته‌های جدیدتری در رابطه با تأثیر مثبت خواب بر روی عملکرد جسم و ذهن دست یافتند؛ که برخی از آنها عبارتند از:

۱)جبران ضعف و کمبود انرژی
یک چرت ظهرگاهی می‌تواند به شما کمک کند تا با ریتم طبیعی بدن خود هماهنگ شوید. این اتفاق، یک سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است که وقتی بیدار شوید و دوباره به روزمرگی بازگردید، متوجه تأثیر آن خواهید شد.

۲)استرس‌زدایی
چرت‌زدن یکی از راه‌های کسب آرامش درونی و کاهش استرس است و به مغز کمک می‌کند تا اطلاعات انباشته‌شده را طبقه‌بندی و پردازش کند.

۳)ارتقای سطح یادگیری
چرت‌های کوتاه روزانه به مغز کمک می‌کند که قابلیت تثبیت اطلاعات جدید در حافظه‌ی بلندمدت را بهبود بخشد و قدرت یادگیری را افزایش دهد.

۴)ارتقای سلامت جسم
چرت‌زدن موجب تنظیم ساعت زیستی و ریتم طبیعی بدن می‌شود. اگر این تنظیم به نحو درست صورت گیرد، بدن هرگز احساس کمبودخواب نمی‌کند؛ در نتیجه نیاز نیست برای جبران انرژی، دست‌به‌دامن موادی چون قهوه، شکر و سایر کربوهیدرات‌های ساده شود و دچار اضافه وزن، بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، انواع سرماخوردگی و افسردگی گردد.

اشتراک این خبر در :