کیاپرس/رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: در دنیا در حوزه دستاوردهای علمی زنان و زایمان جلو هستیم.

به گزارش کیاپرس، محمد رئیس زاده در بیستمین کنگره بین المللی انحمن متخصصین زنان و زایمان ایران که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد گفت: آفت کار ما این است که وارد جزئیات می شویم و از موضوع اصلی غافل می مانیم.

وی با اشاره به اینکه پزشکی عامل اصلی سلامت در جامعه است و تاریخ نشان داده که ما در این بخش بر تارک دنیا می درخشیم ادامه داد: هیچ کدام از تمدن های جهان تاریخ پزشکی به اندازه ما ندارند.

وی معتقد است متخصصین زنان و زایمان با زنانی روبرو هستند که ضامن بقای نسل هستند شما در برابر زن قرار دارید.

وی با تاکید بر اینکه با ابر بحران سالمندی روبرو هستیم افزود: آمار کاهش جمعیت سیر نزولی داشته اما هنوز به مرحله گذار نرسیده ایم به همین دلیل باید نگاه متولیان به بحث سلامت زنان در اولویت باشد.

رییس زاده با تاکید بر اینکه بحث افزایش جمعیت نباید در حد شعار باقی بماند خاطر نشان کرد: اگر نگاه مسولان به سیاست گذاری ها،درمان ها،بودجه ها ی بخش فرزند آوری معطوف باشد آنوقت است که می توان به این نتیجه رسید که موضوع افزایش جمعیت در اولویت قرار گرفته است.

وی معتقد است که سلامت مادر سلامت جامعه را می تواند در بر داشته باشد و ادامه داد:به دنیا آمدن یک فرزند می تواند خوشایند تمرین اتفاق یک خانواده باشد.

وی با اشاره به شاخص های سلامتی هر جامعه افزود:بحث جلوگیری از فوت مادران در دوران زایمان ما به اعداد قابل قبولی رسیدیم در دوره ای شاخص ما در این بخش به ۱۸ رسید اما دوباره افزایش پیدا کردیم و در حال حاضر در حدود ۲۲ تا ۲۵ هستیم.

او با اشاره به اینکه با وجود این افزایش باز هم وضعمان بد نیست ادامه داد همین یک شاخص می تواند سند افتخار ما در حوزه زنان و زایمان باشد چرا که دنیا در چشم انداز ۲۰۳۰ تلاش دارد تا این شاخص را به زیر ۷۰ برساند این در حالی است که در حال حاضر ما یک سوم عددی هستیم که برای چند سال آینده دنیا تلاش دارد به آن برسد.

اشتراک این خبر در :