کیاپرس/رییس انجمن متخصص زنان و زایمان ایران اظهار داشت: ایران جز پنج یا شش کشور برتر دنیا در کاهش مرگ و میر مادران باردار است که توانسته خودش را به شاخص مد نظر سازمان بهداشت جهانی برساند.

دکتر سودابه اسکی در حاشیه بیستمین کنگره بین المللی انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران که در سالن همایش برج میلاد برگزار شد در جمع خبرنگاران افزود:
اکنون این شاخص به  ۲۲ در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است که کاهش چشمگیری داشته است.

وی ادامه داد:این شاخص در چند سال اخیر در ایران و سایر کشورهای دنیا به دلیل بروز بیماری کرونا افزایش یافته است.

کاظمی با بیان اینکه میزان سزارین در کشور ۵۶ درصد است، این نرخ را بالا دانست و گفت: باید ترس از زایمان طبیعی در مادران از بین رود تا به سمت سزارین گرایش زیادی نداشته باشند که در این راستا برنامه ترویج زنان زایمان طبیعی طراحی و اجرا شده است.

رئیس انجمن متخصصان زنان و زایمان تصریح کرد: ارتقای مهارت، آگاهی و نقش ماماها و مراقبان سلامت در شبکه‌های بهداشت و درمان در راستای ترویج زایمان طبیعی، اجرای پیمایش ملی آگاهی و نگرش زنان و مادران باردار در خصوص سازوکارهای مندرج در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در موضوع ترویج زایمان طبیعی در کشور از جمله راهکارهایی است که می‌تواند به ترویج زایمان طبیعی در بین مادران باردار کمک کند.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد زوجین ایرانی نابارور هستند، تاکید کرد: مشکل ناباروی در ایران با توجه به مشکل جوانی جمعیت یکی از مهمترین مسائلی است که باید برای آن راهکار پیدا کرد و پزشکان زنان و زایمان در ان نقش مهمی برای حل مشکلات ناباروری ایفا می کنند.

به گفته کاظمی، موضوع جمعیت و افزایش فرزندآوری بسیار اهمیت دارد چرا که در کشور با بحران جمعیت روبرو هستیم به همین دلیل مسائل مرتبط به بارداری و فرزندآوری از مسائل مهمی است که باید به آن پرداخته شود.

اشتراک این خبر در :