کیاپرس/مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موضوع پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان جزء اولویت های کاری مراقبین سلامت است و حمایت های لازم نیز در این زمینه صورت خواهد گرفت.

به گزارش کیاپرس از وبدا، دکتر کوروش اعتماد، در همایش علمی کشوری برنامه ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان و روده بزرگ به مناسبت هفته ملی مبارزه با سرطان که صبح امروز ۹ بهمن در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به تجربه موفق در برنامه پویش ملی سلامت و غربالگری فشارخون و دیابت و مشارکت حداکثری مردم بر اهمیت پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان تاکید کرد.

وی گفت: موضوع پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان جزء اولویت های کاری مراقبین سلامت است.

دکتر اعتماد با اشاره به اینکه سرطان یکی از مهمترین علل مرگ و میر در کشور است، اظهار داشت: پیشگیری از سرطان می تواند از طریق ترویج سبک زندگی سالم، غربالگری و آموزش انجام شود. همچنین تشخیص زودهنگام سرطان نیز می تواند به افزایش شانس بقا و بهبودی بیماران کمک کند.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت در ادامه به تشریح برنامه ملی پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان پرداخت و تصریح کرد: این برنامه با هدف کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان در کشور تدوین شده است. این برنامه شامل اقداماتی نظیر غربالگری سرطان پستان و روده بزرگ، آموزش به جامعه و ارتقای کیفیت خدمات تشخیصی و درمانی می باشد.

دکتر اعتماد در ادامه به موضوع سالمندی جمعیت کشور اشاره کرد و گفت: با بالا رفتن سن و سالمندی، احتمال ابتلا به سرطان نیز افزایش پیدا می کند و همین موضوع در سال های آتی افزایش سرطان را در برخواهد داشت.

وی خطاب به مدیران دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: دانشگاه های علوم پزشکی باید در زمینه پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان برنامه های مدون و بررسی و رصد لازم را داشته باشند.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت در ادامه به سلامت کودکان نیز اشاره کرد و گفت: توجه ویژه به سلامت کودکان در راستای جوان شدن جمعیت و سالم بودن جامعه نقش بسزائی دارد و در اولویت سیاست های وزارت بهداشت است.

در این همایش همچنین، سایر متخصصان و صاحب نظران حوزه سرطان نیز به ارائه نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.

اشتراک این خبر در :