کیاپرس/یک فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: برای ایجاد عدالت در دسترسی به داروهای دیابتی باید پوشش بیمه‌ای برای همه داروها انجام شود.

به گزارش کیاپرس، دکتر علیرضا استقامتی اظهار داشت: بهترین شاخص برای ایجاد عدالت در توزیع داروهای دیابتی، پوشش بیمه‌ای آن است. اگر انسولین‌های موجود در کشور پوشش بیمه‌ای مناسبی داشته باشند می‌توان به این نتیجه مهم دست یافت.

فوق تخصص غدد و متابولیسم در خصوص انسولین نسل جدید گفت: در تولید انسولین‌های نسل جدید تلاش شده است که آنها مشابه انسولین‌های بدن عمل کنند. ترشح انسولین در بدن به دو طریق انجام می‌شود؛ یک انسولین به صورت ۲۴ ساعته در بدن ترشح می‌شود و یک انسولین نیز با غذا خوردن شروع به ترشح می‌کند. در انسولین‌های نسل جدید تلاش شده که این سیستم پیاده شود و در واقع با انسولین تولید شده در بدن شباهت بیشتری داشته باشد، جلوی افت قند را بگیرد و مانع از چاق شدن فرد دیابتی شود.

وی ادامه داد: مشکلی که در بسیاری از بیماران دیابتی دیده می‌شد این بود که با انسولین‌های نسل قدیم مجبور بودند که چندین‌بار در طول روز تزریق داشته باشند تا بتوانند قند خون‌شان را کنترل کنند. اما در انسولین‌های نسل جدید این میزان کاهش پیدا کرده و این موضوع کیفیت زندگی بیمار دیابتی را افزایش می‌دهد. در واقع این انسولین‌ها ثبات بیشتری دارند و تاثیر‌گذاری‌ بالاتری دارند.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری از داروهای تزریقی، پوشش بیمه‌ای مناسبی دارند و در اقصی‌نقاط کشور، افراد با هر توان مالی می‌توانند این داروها را تامین کنند اما این موضوع، شامل همه داروها نمی‌شود. اگر دیابت کنترل نشود و یا اینکه دوز ناکافی دارو‌ها استفاده شوند، این بیماری می‌تواند عوارض متعددی به دنبال داشته باشد. به همین دلیل بهترین اقدام برای ایجاد عدالت در دسترسی به انسولین، بردن این داروها تحت پوشش بیمه است.

وی بر این باور است که در کشور باید داروهای روز دنیا را چه از راه واردات وچه از راه تولید در داخل کشور به دست مصرف‌کنندگان رساند و ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از داروها در داخل کشور وجود دارد. اما با این وجود، واردات و یا تولید برخی از داروها از سوی سازمان غذا و دارو با افت‌ و خیزهای زیادی همراه است و بحث مهمی که در این میان بسیار اهمیت دارد این است که باید تلاش کرد تا پرداختی از جیب مردم کاهش پیدا کند. این معضلی است که بیمه‌ها نیز درگیر آن هستند زیرا معتقدند بودجه هایی که به آنها تعلق می‌گیرد کفاف نمی‌دهد و باید حق بیمه‌ها افزایش پیدا کند و یا اینکه دولت، این کمبود را جبران کند.

دکتر استقامتی توضیح داد: بیمه سلامت می‌تواند در این میان نقش مهمی ایفا کرده و اعتبارات کافی را تامین کند. این بخش تنها شامل دارو نیست و وسایل کمک‌درمان مثل گلوکومتر که میزان قند خون را نشان می‌دهد، نوار دستگاه قند خون و یا وسایل کنترل قند خون مورد نیاز بیماران را نیز دربرمی‌گیرد و می‌تواند در کنترل قند خون تاثیر‌گذار باشد. به همین دلیل تامین اعتبار و صدور مجوزهای به‌موقع بسیار اهمیت دارد.

اشتراک این خبر در :