کیاپرس/رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دیدار با سفیر ایران در فنلاند، با اشاره به آمار پایین مرگ و میر نوزادان در فنلاند، گفت: بهره‌گیری از این تجربه در نظام بهداشتی کشور و بازخوانی آن نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در دیدار با سفیر فنلاند، با اشاره به توجه وی به نظام سلامت و دیدار هوشمندانه با وزیر بهداشت، حضور شخصیت برجسته علمی و دلسوز حوزه سلامت در دانشگاه را افتخاری دانست و گفت: این دیدار مقدمه‌ای برای بهره گیری از همه ظرفیت‌های علمی، پژوهشی، آکادمیک و درمانی کشور فنلاند خواهد بود.

دکتر زالی حضور یکی از همکاران عرصه سلامت در کسوت سفیر دیپلماسی ایران و در عرصه اجتماعی و سیاسی را به فال نیک گرفت و افزود: حضور عضوی از خانواده سلامت در سمت‌های مهم فنی و کشوری، پاسخ مطلوبی برای توسعه سلامت کشور بوده است. اطمینان دارم با ظرفیت سنجی طرفین و انعقاد تفاهم‌نامه می‌توان همکاری‌ها را توسعه داد.

رییس دانشگاه اظهار کرد: مواضع کشوری همچون فنلاند، مواضع انسان‌ دوستانه‌ای است و ظرفیت دیپلماسی مطلوبی دارد.

وی از اجرای طرحی مشترک با کشور فنلاند که به نتیجه نیز رسیده است، خبر داد و گفت: مدت‌ها بود مطالعه‌ای به همت انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با همکاری شرکتی فنلاندی با محوریت تهیه و تولید غذای سالم کلید خورده بود که چندی پیش خط تولید این غذا با حضور سفیر فنلاند به بهره‌برداری رسید.

دکتر زالی عنوان کرد: ما به دنبال اجرای این طرح برای گسترش همکاری‌ها با کشور فنلاند و با مشارکت سازمان بهداشت جهانی اعلام آمادگی کردیم.

رییس دانشگاه با اشاره به تجربه موفق ایجاد اتاق فرانسه و مجارستان در دانشگاه، تصریح کرد: یکی از دلایل موفقیت در شکل‌گیری و توسعه روابط آکادمیک در قالب راه‌اندازی اتاق همکاری، سفرای ایران در این کشورها بودند.

وی افزود: با معرفی ظرفیت‌های موجود در دانشگاه و ایجاد اتاق همکاری‌ های فنلاند، توسعه فعالیت‌های مشترک با سهولت بیشتری امکان‌پذیر است. دانشگاهی همچون دانشگاه هلسینکی فنلاند با موقعیت مطلوب می‌تواند انتخاب خوبی برای انعقاد تفاهم نامه و آغاز همکاری‌های مشترک با این کشور باشد.

وی افزود: با معرفی ظرفیت‌های موجود در دانشگاه و ایجاد اتاق همکاری‌ های فنلاند، توسعه فعالیت‌های مشترک با سهولت بیشتری امکان‌پذیر است. دانشگاهی همچون دانشگاه هلسینکی فنلاند با موقعیت مطلوب می‌تواند انتخاب خوبی برای انعقاد تفاهم نامه و آغاز همکاری‌های مشترک با این کشور باشد.

دکتر زالی تجارب سیستم بهداشت و درمان، پوشش درمانی و مدل‌های درمانی مناسب و خدمات اجتماعی فنلاند را روزآمد و موفق اعلام کرد و افزود: برگزاری تورهای مشترک برای معرفی نظام سلامت هر دو کشور ایده خوبی است.

رییس دانشگاه ادامه داد: فنلاند یکی از موفق‌ترین کشورهای دنیا در کاهش مرگ و میر نوزادان است و در حال حاضر یکی از کشورهایی است که پایین‌ترین آمار مرگ و میر نوزادان را دارد. بهره‌گیری از این تجربه در نظام بهداشتی کشور و بازخوانی آن نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

به گفته وی، هم حوزه مراقبت‌های اولیه بهداشتی، پوشش درمانی مطلوب به ویژه در بانوان و مدل‌های یارانه‌ای ویژگی‌های نظام بهداشتی فنلاند است که در ایران قابل اجراست.

دکتر زالی افرود: پوشش درمانی دارویی نیز در فنلاند مدل موفقی دارد، می‌توان از این تجربه برای بیماران خاص با سرانه مصرف دارویی گران، به منظور برقراری عدالت در توزیع دارو الگو گرفت.

رییس دانشگاه با اشاره به تجارب برقراری ارتباط با سایر کشورها عنوان کرد: یکی از اقداماتی که به همکاری سفیر ایران در مجارستان محقق شد و به تقویت ارتباطات کمک شایانی کرد، دیدار و گفت‌وگو با جامعه پزشکی آن کشور بود. فراهم کردن این بستر در فنلاند و برقراری با شبکه ایرانیان متخصص در حوزه دارو، بهداشت و درمان فنلاند هم‌راستا با معیارهای دیپلماتیک اقدام خوبی خواهد بود.

وی همچنین ادامه داد: آمار دیابتی‌های نوع یک در فنلاند بسیار بالاست، بنابراین می‌توان در این زمینه ارتباط مشترکی به طور ویژه با پژوهشکده غدد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برقرار کرد تا کوهورت‌های مشترکی نیز تعریف شود.

دکتر زالی گفت: سرطان مری و گوارش نیز در فنلاند آمار بالایی را به خود اختصاص می‌دهد؛ در این زمینه نیز پژوهشکده گوارش می‌تواند مستندات و تجربیات خوبی در اختیار این کشور قرار دهد.

رییس دانشگاه اظهار کرد: بیماری‌های قلبی و عروقی، سندرم متابولیک و بیماری‌های غیرواگیر مسئله مشترک جهانی است. این موضوع نیز می‌توان نقطه مشترکی برای گسترش ارتباطات در زمینه کاهش و رفع فاکتورهای خطر باشد.

وی فنلاند را از جمله کشورهای خوشنام در حوزه دارو وتجهیزات پزشکی دانست و گفت: در همین زمینه با مدل‌هایی که به چارچوب‌های تحریمی هم آسیب نرساند، می‌توانیم در دانش فنی این تجهیزات از همکاری فنلاند بهره‌گیری کنیم.

وی بیان کرد: در حوزه دارو و به طور ویژه داروی وارفارین و اعتباربخشی طرح بومی ایران توسط شرکت‌های فنلاندی، می‌توان آغاز همکاری مطلوبی با این کشور باشد. راه‌اندازی خط تولید ساندویچ سالم نیز همکاری موفقی با فنلاند بود که به ارتقای سلامت مردم کمک کرد.

دکتر زالی ادامه داد: تجربه دیگری که از همکاری با فنلاند داشتیم، برگزاری دوره مشترک دکترای بهداشت دهان و دندان با این کشور در دانشکده دندانپزشکی بود که اولین مراسم فارغ‌التحصیلان این دوره با حضور سفیر فنلاند برگزار شد.

به گفته رییس دانشگاه، فرآیند Digital Health Record یا پرونده الکترونیک سلامت فنلاند بسیار پیشرفته است، تکمیل‌ترین نرم افزارهای سلامت محور در دنیا به فنلاندی‌ها تعلق دارد؛ تقویت این حوزه در کشور نیز یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت است.

دکتر زالی در پایان تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آمادگی رسمی خود را از میزبانی از مسئولان دانشگاه هلسینکی اعلام می‌کند.

دکتر معصومه آباد سفیر ایران در فنلاند نیز در این دیدار با اشاره به بررسی‌های انجام شده از ثبات منطقه‌ای در فنلاند، این کشور را با ظرفیت‌های خوب علمی و پژهشی در حوزه سلامت، همکار مناسبی برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد.

وی اظهار کرد: دانش فنی داروهای زیادی از جمله داروی وارفارین در کشور وجود دارد و این دارو به مرحله اعتبارسنجی از طریق شرکت‌های خارجی نیز رسیده است. بر اساس مطالعاتی که انجام و مباحثی که با وزیر بهداشت مطرح شد، این شرکت انتخاب مناسبی برای گسترش همکاری در نظر گرفته شد.

دکتر آباد ادامه داد: هدف، گسترش همکاری‌های همه جانبه در حوزه سلامت و تحقق دستاوردهای ارزنده‌ برای هر دو کشور است. البته این ارتباط دوطرفه خواهد بود و ایران نیز ظرفیت‌های خوبی به لحاظ علمی دارد که که مورد توجه بسیاری از دانشگاه‌های فنلاندی است.

به گفته وی، جزییات این همکاری‌ها در مسیر تفاهم‌نامه مشخص خواهد شد و بی شک نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

دکتر آباد تصریح کرد: کشورهای پیشرفته دیپلماسی خود را به سمت سلامت سوق داده‌اند. سلامت جنبه‌های متفاوت و وسیعی دارد که ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی، جسمی، روحی، معنوی و روانی را دربرمی‌گیرد و هیچ مانع سیاسی نیز در مقابل آن وجود ندارد، از همین رو حضور ما را در این عرصه در بسیاری از کشورها ممکن می‌کند.

وی در پایان گفت: بسیاری از گفت‌گوها نیز زمانی که از باب سلامت و مسائل سیاسی آغاز شود، اثر مطلوب‌تری می‌گذارد.

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری با اشاره به همکاری اجرایی و علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با سفرای کشورهای فرانسه، مجارستان و هلند و در آینده نزدیک لهستان به عنوان نماینده دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، از آغاز این همکاری‌ها با کشور فنلاند نیز استقبال کرد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در ادامه گفت: در آینده‌ای نزدیک  MOU یا توافق نامه کلی برای آغاز فعالیت با فنلاند در زمینه‌های مختلف دارویی، درمانی و پژوهشی تدوین می‌کنیم.

وی با اشاره به یکی از مباحثی که می‌توان در اولین گام همکاری مطرح کرد، اعتباربخشی داروی وارفارین تولید داخل به عنوان یکی از محصولات فناورانه بومی، عنوان کرد: با همکاری یک شرکت دارویی فنلاندی می توان از این دارو رونمایی کرد. دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دانش‌ بسیاری در زمینه پزشکی و سلامت دارد و می‌تواند به یک بازوی علمی و اجرایی تبدیل شود.

دکتر شریف کاشانی معاون امور بین الملل دانشگاه، همکاری با سفرای ایران در کشورهای اروپایی را یکی از اهداف معاونت بین الملل دانست و گفت: علاوه بر کشورهایی همچون فرانسه، مجارستان و هلند، در حال رایزنی با سفیر کشور پرتغال نیز هستیم.

به گفته وی، دانشگاه تمایل دارد به عنوان دانشگاهی توانمند در زمینه گسترش ارتباطات بین الملل علمی، پژوهشی و آموزشی با همکاری سفرای کشورهای اروپایی الگوی همکاری‌های بین المللی آکادمیک باشد.

دکتر علی حائری مشاور اجرایی رییس دانشگاه نیز در این مراسم اظهار کرد: با سابقه ۳۰ ساله‌ای که از همکاری با سازمان بهداشت جهانی و یونیسف دارم، تجربه نشان داده است طرح مسائل سلامت محور برای گسترش ارتباطات همواره با استقبال سایر کشورها روبه‌رو بوده است.

وی با بیان اینکه سیاست نظام به دستور مقام معظم رهبری، اجرای قانون جوانی جمعیت و تعالی خانواده است، گفت: مواردی که از سوی دکتر زالی در خصوص بهره‌گیری از تجارب فنلاند در زمینه کاهش مرگ و میر نوزادان مطرح شد، موضوعی حیاتی است.

دکتر حائری در خصوص توافق کلی نیز اظهار کرد: چهره‌های سرشناس بین‌المللی در شاخه‌های بسیاری عضو خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هستند و پتانسیل برقراری ارتباط آکادمیک، تحقیقاتی و درمانی در کشور وجود دارد.

اشتراک این خبر در :