کیاپرس /ناباروری در ایران نسبت به آمار سازمان بهداشت جهانی بالاست، آمارهای مختلفی در کشور منتشر شده که می توان به آن استناد کرد که نشان می دهد نرخ رشد ناباروری در کشور از آمار جهانی بالاتر است.

به گزارش کیاپرس، حمید چوبینه عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر انجمن ناباروری در کشور گفت: یکی از دلایل آمار نرخ بالای ناباروری در کشور بالا رفتن سن ازدواج می باشد. درصد زیادی از دختران و پسران در سن بالا ازدواج می کنند ، همین موضوع سبب ناباروری می شود. چرا که سلول های جنسی در سنین بالا دیگر از کیفیت لازم برخوردار نیستند.

وی گفت: بین ۱۵ تا ۲۰ درصد زوج‌ های ایرانی نابارورند، در واقع از هر ۵ زوج ایرانی یک نفر از زوجین یا هر دو نفر آنان امکان باروری ندارند.

حمید چوبینه به سطح امکانات کشورمان در زمینه ناباروری اشاره می کند و می گوید: امکانات باروری در کشور هم پیشرفته تر و هم وسیع تر شده است. ایران به لحاظ تکنولوژی در زمینه باروری بسیار پیشرفت های حائز اهمیتی داشته و هم به لحاظ جغرافیایی در سطح بالایی قرار دارد. می توان گفت در استان های مختلف مراکز درمانی باروری وجود دارد که در دسترس زوجین نابارور در کل کشور است.

چوبینه گفت : به لحاظ سیاست های پیشگیری از ناباروری در کشور، ابلاغ های خوب و بسیاری انجام شده است. اما خدمات حمایتی کم است. اگر خدمات درمانی را لحاظ نکنیم. امکاناتی مانند مسکن و شغل اگر برای زوجین فراهم باشد سن ازواج پایین می آید. بحث های معیشتی ، شغل و موضوعات مهمی برای ازدواج هستند در این صورت زوجین سال های زیادی را در این شرایط از دست نمی دهند و زودتر صاحب فرزند می شوند.

وی ادامه داد: افزایش سن ازدواج و سن تصمیم ‌گیری برای بارداری، سبک زندگی شامل چاقی، بی‌تحرکی، الگوی خواب افراد، نوع رژیم‌های غذایی از عوامل مهم و قابل حل در زمینه ناباروری هستند. به لحاظ تعرفه هم مواد و تکنیک ها قیمت بالایی دارند درآمد مردم و زوجین کفاف پرداخت هزینه های درمان ناباروری را نمی دهد.

دبیر اجرایی بیست و سومین کنگره باروری و ناباروری ایران درباره برگزاری این کنگره می گوید: فرزند آوری یکی از مسائل مهم دنیا است و در کشور ما از اهمیت زیادی برخوردار است. از آنجایی که در کشور ما علوم و دانش پزشکی هر سال پیشرفت های زیادی دارد برای بروز و ظهور این پیشرفت ها هر سال همایش ها و کنگره هایی برگزار می شود تا تبادل اطلاعات صورت گیرد و با تکنیک ها و دانش جدید معظل و مشکلات ناباروری در کشور ریشه کن شود.

بیست و سومین کنگره باروری و ناباروری ایران ۵ الی ۷ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در تهران برگزار می شود .

اشتراک این خبر در :