کیاپرس /اندومتریوز از جمله بیماری‌های شایع در زنان است که شیوع آن حدود ده درصد برآورد شده است.

به گزارش کیاپرس از پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، دکتر عاطفه گرگین،جراح ومتخصص زنان و زایمان و فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته درباره این بیماری گفت: بیماری اندومتریوز وقتی رخ می‌دهد که اندومتر، یعنی بافت پوشاننده جدار داخلی رحم، در دیگر نقاط لگن لانه‌گزینی و رشد کند. تخمدان‌‌ها، لوله‌های رحمی، رحم، روده، مثانه، کلیه، حالب ودیگر نقاط لگن، مانند روده باریک، آپاندیس و دیواره لگن شایع‌ترین نقاطی هستند که می‌توانند محل رشد اندومتریوز باشند.

گرگین درباره شیوع این بیماری توضیح داد: شیوع بیماری اندومتریوز در خانم‌هایی که در سنین باروری قرار دارند، بین ۶ تا ۱۰ درصد گزارش شده است‌.

وی ادامه داد: ۲۵ تا ۵۰ درصد خانم‌های نابارور به اندومتریوز مبتلایند و خطر بروز ناباروری در زنان مبتلا به اندومتریوز حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد برآورد می‌شود.

این متخصص زنان درباره علت بروز اندومتریوز گفت: هنوز کاملاً مشخص نیست که علت بروز این بیماری چیست و فعلاً فقط چند نظریه در این خصوص مطرح شده، از جمله نظریه برگشت خون قاعدگی به داخل لگن، که هنوز به قطعیت نرسیده است. اما با توجه به پژوهش‌های انجام شده می‌توان با قطعیت گفت که عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی در بروز این بیماری نقش دارند. مشخص شده است که نقش عوامل ژنتیکی در بروز این بیماری کاملاً تعیین‌کننده است و اگر در بستگان درجه یک سابقه ابتلا به اندومتریوز وجود داشته باشد، خطر ابتلای فرد ۶ تا ۷ برابر بیشتر می‌شود.

وی درباره سن بروز این بیماری بیان کرد: این بیماری می‌تواند از زمان اولین قاعدگی دختران بروز یابد اما بیشترین شیوع آن در سنین باروری، یعنی ۱۵ تا ۴۰ سالگی است. البته ممکن است در خانم‌هایی که در سنین پیش از یائسگی قرار دارند و همچنین در خانم‌های یائسه هم دیده شود.

این فلوشیپ لاپاراسکوپی پیشرفته درباره علائم بیماری اندومتریوز توضیح داد: شایع‌ترین علائم اندومتریوز، دردهای شدید قاعدگی، دردهای مزمن لگنی و ناباروری است. درباره دردهای شدید قاعدگی ذکر این نکته ضروری است که متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها این درد را طبیعی می‌انگارند در حالیکه از همان سنین نوجوانی اگر دختران دچار دردهای شدید قاعدگی بود، یعنی دردهایی که او را از کارهای روزمره و رفتن به مدرسه بازمی‌داشت، حتماً باید از نظر ابتلا به اندومتریوز بررسی شود، به‌ویژه اگر در خانواده سابقه اندومتریوز وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: دردهای حین مقاربت، درد موقع تخمک‌گذاری، دفع دردناک، اسهال یا یبوست حین قاعدگی، درد حین ادرار و وجود خون در ادرار و یا مدفوع حین قاعدگی، خون‌ریزی‌های غیرعادی قاعدگی و خستگی مزمن از دیگر علائم اندومتریوز هستند و نوع و شدت علائم به محل و شدت بیماری بستگی دارد.

عضو تیم تخصصی کلینیک اندومتریوز مرکز ابن‌سینا درباره راه‌های تشخیص بیماری اندومتریوز بیان کرد: نخستین گام گرفتن شرح حال دقیق و کامل و معاینه است. معاینه و بررسی علائم بالینی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و در خانم‌های متأهل، با معاینه واژینال می‌توانیم وجود ضایعات عمقی را بررسی کنیم.

وی ادامه داد: دیگر ابزار تشخیص اندومتریوز انجام سونوگرافی است که یک خدمت تشخیصی دردسترس برای عموم بیماران است. اما بسیار مهم است که یک سونوگرافی اختصاصی و توسط سونولوژیستی انجام شود که با این بیماری آشناست و مهارت و تجربه کافی در شناسایی ضایعات عمقی اندومتریوز را داشته باشد‌. در خانم‌های متأهل امکان انجام سونوگرافی واژینال و داپلر وجود دارد و برای خانم‌های مجرد نیز سونوگرافی ترنس‌رکتال یا از طریق مقعد درخواست می‌شود‌.

وی افزود: در برخی موارد ممکن است ام‌آر‌آی نیز درخواست کنیم. همچنین، انجام سونوگرافی برای بررسی کلیه و مجاری ادراری نیز لازم است زیرا تا ۱۲ درصد امکان درگیری سیستم ادراری وجود دارد.

وی ادامه داد: همچنین، ممکن است برخی تست‌های آزمایشگاهی برای بررسی تورمورمارکرها درخواست شود که این آزمایشات فقط در موارد درخواست می‌شود که خانم کیست اندومتریوز تخمدانی داشته باشد یا جراحی اندومتریوز انجام داده باشد که ما برای فالوآپ یا پیگیری پس از جراحی این آزمایشات را درخواست کنیم. البته کیست‌های اندومتریوز اغلب خوش‌خیم‌‌اند و فقط در ۲ تا ۳ درصد موارد خطر بدخیمی وجود دارد که با بررسی پاتولوژیک قابل تشخیص است.

دکتر گرگین با تأکید بر ضرورت تشخیص زودهنگام اندومتریوز، بیان کرد: متأسفانه این بیماری اغلب دیر تشخیص داده می‌شود و گاه ۷ تا ۱۰ سال پس از بروز، این بیماری تشخیص داده نمی‌شود.

اشتراک این خبر در :