در دیدار دکتر محسن رمضانی مدیر امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی مازندران با سفیر زیمباوه در ایران، زمینه‌های همکاری دو کشور در حوزه سلامت بررسی شد.

دکتر رمضانی با بیان اینکه بنا بر مذاکرات طولانی‌مدت انجام شده، دو طرف به نتایجی رسیده‌اند که امروز قرار است تفاهم‌نامه همکاری مشترک را به امضا برسانند، گفت: دانشگاه علوم پزشکی مازندران جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور است و برنامه فراوانی برای توسعه ارتباطات با زیمباوه داریم. در ابتدا در خصوص تبادل دانشجو و آموزش می‌خواهیم صحبت کنیم.

وی افزود: حضور در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه و بازدید از امکانات آموزشی و تجهیزات پزشکی بیمارستان رازی از برنامه‌های حضور سفیر محترم زیمباوه است که در نهایت منتج به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری خواهد شد.

دکتر محمد آزادبخت مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در امور آموزشی، پژوهشی و دانشجویی فرهنگی نیز در این مراسم با اظهار اینکه دانشگاه علوم پزشکی مازندران بدنبال توسعه فزاینده‌ای در این حوزه است، گفت: یکی از این برنامه‌ها رسیدن به مرجعیت در رشته‌های مختلف است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های ایران از لحاظ رشد علمی در دنیا جزو کشورهای برتر است و در حوزه فناوری نیز رشد بسیاری داشته است.

رئیس بنیاد نخبگان مازندران ادامه داد: حضور دانشجویان زیمباوه در دانشگاه علوم پزشکی مازندران می‌تواند نقش بسیاری در کسب تجارب علمی و دانش برای آنان داشته باشد.

دکتر آزادبخت گفت: دانشگاه علوم پزشکی مازندران در جراحی قلب و اطفال آمادگی پذیرش بیماران از کشور زیمباوه را دارد.

دکتر کاظم محمودی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در این نشست با اشاره به فعالیت بیمارستان‌های بسیار پیشرفته تخصصی و فوق تخصصی در استان، گفت: در کنار خدمات درمانی دارای آب و هوا و جاذبه‌های طبیعت‌گردی بسیار خوبی در استان هستیم.

وی با اعلام اینکه استان مازندران امکانات فراوانی برای درمان اطفال و بزرگسالان در دارد و می‌توانیم بیماران معرفی شده را در زمینه چشم، قلب، اطفال و بیماری‌های پیشرفته را انجام دهیم، گفت: پیشنهاد می‌کنم در کشور زیمباوه یک دفتر اختصاصی جهت ارتباط با مازندران برقرار کنند.

وی برای راه‌اندازی دفاتر در کشور زیمباوه برای ادامه ارائه خدمات پزشکی پس از درمان بیماران در ایران در کشور زیمباوه اعلام آمادگی کرد.

دکتر عمادی متخصص پوست و پزشک بدون مرز در کشور آفریقا نیز در این نشست گفت: بنده از سال ۲۰۰۸ تاکنون در آفریقا مشغول فعالیت هستم و برای من افتخار است که نماینده کشورم ایران در کشور زیمباوه هستم.

وی خاطرنشان کرد: در کلینیک خود در آفریقا بودم که یک کودک ۷ ساله‌ای به من جهت بیماری پوستی در سرش مراجعه کرد که خیلی بیماری حادی داشت. پدر او به ما گفت که این کودک دچار بیماری ایدز است و تاکنون پاسخی از هیچ درمانی نگرفتیم و همسرم را نیز به خاطر این بیماری از دست دادم و از شما تقاضا دارم که دخترم را نجات دهید.

دکتر عمادی ادامه داد: پس از سه هفته از درمان این کودک، پدرش به کلینیک آمد و از تغییر در کودکش و بازیابی سلامتی‌اش سخن گفت. این موضوع برای من افتخار آمیز است.

گفتنی است سفیر زیمباوه در ایران و هیئت همراه پس از این نشست در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم(ص) حضور یافته و پس از ادای احترام به یادمان شهدای گمنام، از امکانات آموزشی دانشکده‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی و خوابگاه مجتمع به صورت میدانی بازدید کردند.

سپس با حضور در مرکز آموزشی درمانی امام خمینی(ره) ساری از امکانات و تجهیزات آموزشی و توانمندی‌های پزشکی بخش‌های مختلف این مرکز درمانی، جهت تبادل استاد، پزشک و درمان بیماران به ویژه در بخش ارائه خدمات پزشکی در حوزه نازایی و انواع سرطان‌ها بازدید کردند.

اشتراک این خبر در :