کیاپرس/دانشیار گروه قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه سن ابتلا به بیماری های قلبی در حال کاهش است گفت: در شرایطی که تغذیه ناسالم، بی تحرکی و شرایط پر استرس محیطی بر فضای زندگی ما حاکم است، باید منتظر بیماری های مختلف و از جمله امراض قلبی و عروقی باشیم.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمد طیبی افزود: بیماری هایی مثل امراض قلبی که علائم آن به یکباره در بدن فرد ظهور می کند، در واقع از مدت ها قبل آغاز شده و اکنون در نتیجه تجمع عوامل ایجاد کننده، این بیماری مجال بروز یافته و متأسفانه فرد باید خود را برای یک فرایند طولانی درمان آماده کند.

وی با اشاره به اینکه، بیماری های قلبی و عروقی می تواند ناشی از علل مختلفی از جمله آلودگی هوا، فعالیت بدنی کم، عدم نظم در برنامه زندگی که به تبع موجب اضطراب و فشار بر قلب می شود و همچنین عوامل وراثتی باشد، افزود: تهیه مواد اولیه سالم و مغذی که مسئولیت کلی آن بر عهده مسئولان و متولیان بخش های مختلف کشور می باشد، نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، مثلا در تولید نمک تصفیه شده یا ترکیب قند فرایندی طی می شود که نمک را فاقد برخی املاح مفید و قند را ترکیبی مستعد در ایجاد دیابت می سازد.

دکتر طیبی گفت: نظم در برنامه تغذیه ای و خواب افراد موجب کاهش استرس و اضطراب آنان می شود و این دقیقا یک اقدام پیشگیرانه در بروز بیماری های مهمی همچون بیماری های قلبی می تواند باشد.

وی با تأکید بر ضرورت اصلاح سبک زیستی افراد به ویژه در بحث تغذیه و مصرف مواد سالم و مغذی نیز گفت: استفاده از مواد غذایی حاوی نگهدارنده ها و مواد افزودنی که عموما در فست فودها؛ از جمله کالباس و سوسیس ها و… به کار می رود، تا حد ممکن نباید مصرف شود. همین طور مصرف نمک و شکر به میزان کم و در مورد قندها نیز تاحد ممکن خرما، عسل و سایر قندهای طبیعی جایگزین شود.

وی اضافه کرد: عموم افراد بایستی از مصرف سیگار، قلیان و هر نوع ماده ای که برای بدن مضر می باشد پرهیز کنند.

دکتر طیبی در خصوص علائم هشدار دهنده بیماری قلبی نیز گفت: نشانه هایی مانند درد وسط قفسه سینه که به دست چپ تیر می کشد، همراه با ضعف هنگام فعالیت، تنگی نفس، ورم پا، اختلال در هوشیاری و تپش قلب می تواند زنگ خطرهای بروز بیماری قلبی در فرد باشد که در اینصورت لازم است فرد در نزدیک ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه تا پس از ویزیت فرایند درمان او آغاز شود.

اشتراک این خبر در :