کیاپرس/عضو مرکز تحقیقاتی ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تزریق واکسن اچ پی وی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان، افزود: زنان در سن باروری در معرض ابتلا به عفونت و بیماری با ویروس اچ پی وی قرار دارند و اخیرا مشخص شده است که این ویروس منجر به اتفاقات دیگری در سلامت انسان می‌شود؛ به طوری که عامل ۹۰ درصد سرطان‌های مقعد در هر دو جنس، ۴۵ تا ۹۰ درصد از سرطان‌های ناحیه حنجره و دهان در سر و گردن ناشی از آن است.

به گزارش کیاپرس، مسعود جزایری اظهار داشت: حدود ۸۰ درصد سرطان‌های دستگاه تناسلی مردان ممکن است ناشی از ابتلا به ویروس اچ پی وی باشد ولی در بسیاری از موارد خود به خود با دخالت سیستم ایمنی بدن از بین می‌رود.

جزایری با بیان اینکه دارویی برای درمان این بیماری هنوز وجود ندارد، افزود: سیر بیماری این ویروس به این ترتیب است که احتمال بهبودی در ۷۰ درصد موارد وجود دارد و در ۳۰ درصد بیماران نیز سبب ایجاد تغییراتی در سطح سلول شده و به سمت سرطانی شدن پیش می‌رود.

وی ادامه داد: ژنتیک، تغذیه مناسب و استفاده از دخانیات و الکل نیز نقش اساسی در پیشرفت و ایجاد ضایعات سرطانی دارد.

عضو مرکز تحقیقاتی ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تزریق واکسن اچ پی وی در دختران زیر ۱۵ سال در ۲ دز با فاصله زمانی ۶ ماه و بعد از ۱۵ سالگی در ۲ مرحله یک و ۶ ماه در پیشگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم موثر است.

وی تصریح کرد: این ویروس ۹۰ درصد موارد از طریق رابطه جنسی و ۱۰ درصد از طریق عوامل دیگر که هنوز مشخص نیست، انتقال می‌یابد و بر اساس باور عمومی که این ویروس می‌تواند از استخر هم منتقل شود، صحت ندارد.

جزایری با اشاره به اینکه تولید داخلی واکسن اچ پی وی در کشور انجام می‌شود، اظهار داشت: افراد به غیر از بیماران خاص و کسانی که مبتلا به نقص سیستم ایمنی بدن هستند، می‌تواند از واکسن ایرانی اچ پی وی استفاده کنند.

وی گفت: برخورداری از سبک زندگی سالم در افرادی که به این ویروس مبتلا هستند، ضروری است و نوشیدن آب، دوری از استرس، ورزش، استفاده از میوه و سبزیجات که سرشار از آنتی اکسیدان هستند؛ همچنین پرهیز از مصرف غذاهای آماده و عدم استعمال مواد دخانی نیز در اولویت قرار دارد.

اشتراک این خبر در :