کیاپرس /رییس گروه تغذیه و دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بهترین الگوی غذا خوردن در افراد دیابتی صرف غذا در پنج تا شش وعده (سه وعده اصلی غذا و ۲ تا ۳ میان وعده) است.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، فرشته فزونی‌ رعایت یک برنامه غذایی صحیح، فعالیت بدنی مناسب و اصلاح شاخص توده بدنی(BMI) را از جمله عوامل موثر در کنترل قند خون در بیماران دیابتی عنوان کرد که علاوه بر بهبود و کنترل قندخون بیمار در پیشگیری از عوارض ناشی از دیابت نظیر افزایش چربی و پرفشاری خون نیز موثر است. 

وی رعایت زمان‌بندی مناسب برای صرف غذا در بیماران دیابتی را بسیار مهم عنوان کرد و افزود: فاصله‌ زمانی زیاد بین وعده‌های غذایی باعث افت قند خون در بیمار دیابتی می‌شود. بنابراین نظم و ترتیب در زمان خوردن غذا نقش مهمی در کنترل قند خون این بیماران دارد.

فزونی با بیان این که رژیم غذایی فرد دیابتی شامل مقدار ثابت و مشخصی کربوهیدرات می‌شود گفت: بهتر است رژیم فرد حاوی غلات کامل مانند آرد کامل، نان‌های سبوس‌دار و برنج مخلوط با حبوبات و سبزی باشد.

به گفته وی بیماران دیابتی به عنوان میان وعده مناسب می توانند از نان و پنیر و گردو (به همراه خیار، گوجه فرنگی یا سبزی خوردن)، مغزهای بی‌نمک (بادام، فندق، پسته، بادام زمینی)، ماست میوه‌ای خانگی،  شیر کم چرب و انواع میوه مثل سیب در حجم و اندازه مشخص و تعیین شده استفاده کنند.

خدمات مشاوره تغذیه‌ای از جمله تنظیم برنامه غذایی در مراکز خدمات جامع سلامت به صورت رایگان ارایه می شود و شهروندان می‌توانند برای دریافت مراقبت‌های تغذیه‌ای به این مراکز مراجعه کنند.

اشتراک این خبر در :