کیاپرس /معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه باید در حوزه فناوری به مرجعیت علمی برسیم، گفت: امروزه در تولید علم رتبه ۱۵ و در حوزه فناوری رتبه ۶۲ در دنیا را داریم و این بدان معنی است که تمامی پژوهش های ما منجر به فناوری و ثروت نمی شود. بنابراین باید تلاش کنیم تا تولید علم ما به حل مشکلات کشور کمک کند.

به گزارش کیاپرس از وبدا، دکتر یونس پناهی در نشست هم اندیشی نخبگان فناور و شرکت های دانش بنیان که در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، بیان داشت: باید در حوزه سلامت به دنبال روش های جدید و بهبود اقتصاد دانش بنیان باشیم که خوشبختانه زیر ساخت های بسیار خوبی نیز در این زمینه ایجاد شده است.

دکتر پناهی اظهار داشت: امروزه ۱۵ درصد از شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت اعم از دارو، درمان، تجهیزات پزشکی فناوری زیستی، صنایع غذایی و کشاورزی در حال فعالیت هستند که رشد قابل قبولی دارند، اگر چه سرعت تولید شرکت های دانش بنیان با حفظ توانمندی و ماندگاری در بازار باید افزایش یابد.

وی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان باید رقابت کنند تا بتوانند ماندگاری داشته باشند، اظهار داشت: ۳۵ درصد در حوزه شرکت های دانش بنیان سلامت، ۲۷ درصد در حوزه دارو و ۳۹ درصد در حوزه تجهیزات پزشکی رشد داشته ایم که این آمار ارتقا یابد.

دکتر پناهی با اعلام این که ۱۵ پارک علم و فناوری سلامت در کشور وجود دارد، گفت: باید زیر ساخت های لازم در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی قرار گیرد تا تولید دانش فنی داشته باشند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ادامه داد: حدود ۱۱۳ مرکز رشد فناوری سلامت فعال هستند که از این تعداد ۱۵ مرکز در دو سال اخیر تاسیس شده و حدود ۲ هزار و ۸۴۱ شرکت در مراکز رشد استقرار یافته اند که حدود ۶۷۵ محصول به تولید اولیه رسیده، ۲۱۸ محصول مجوز گرفته و ۶۷۵ محصول نیز تجاری شده و در بازار وجود دارند و خوشبختانه این روند رو به رشد است.

دکتر پناهی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان باید صادرات محور بوده و به صادرات محصولات خود نیز توجه جدی داشته باشند. وزارت بهداشت حمایت های لازم را از شرکت های دانش بنیان و فناورانه خواهد داشت.

دکتر پناهی ادامه داد: در سال گذشته از ۸۰ طرح فناورانه حمایت شده و در سالجاری نیز از طرح های فناورانه حمایت های لازم خواهد شد و تعداد طرح  ها باید افزایش داشته باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: ۱۸ محصول فناور به شرکت های مختلف صادر می شود و شرکت ها باید تمام تلاش خود را برای افزایش صادرات محصولات خود به کار بندند.

اشتراک این خبر در :