کیاپرس/ رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به مسئله کمبود جراح قلب اطفال در کشور گفت: مسئولین با نظارت میدانی در بیمارستان‌ها بررسی کنند تا ببیننند چرا ما جراح قلب اطفال در آینده نخواهیم داشت؟نمانیده مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی بروند و وضعیت جراحان قلب اطفال کشور را در همین بیمارستان شهید رجایی و مرکز طبی اطفال از نزدیک بررسی کنند و از پزشکان بپرسند چرا از تخصص جراحی قلب کودکان استقبال نمی‌کنند؟ چرا کسی تمایلی ندارد راه جراحان اطفال ادامه را ادامه دهد؟ بحمدالله حضور مسئولین که در سیل و زلزله و حوادث… حضور خوبی است. یک حضور میدانی نیز به بیمارستان جراحی قلب اطفال بزنند و شرایط عمل جراحی قلب اطفال را ببینید. اینکه بگویند از دیپلم جراح قلب اطفال پذیرش کنیم که راه حلش نیست. 

به گزارش کیاپرس از سازمان نظام پزشکی؛ دکتر محمد رئیس زاده با طرح این پرسش که چرا کسی حاضر نیست رشته بیهوشی بخواند؟ گفت: در یک دانشگاهی ۱۲ نفر ظرفیت بیهوشی رزیدنتی است یک نفر سال گذشته ورود کرده در دانشگاه دیگری از ۸ نفر ظرفیت تنها یک نفربه رشته بیهوشی ورود کرده است. 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: مسئولین بدانند تنه تنومند پزشکی در کشور دچار آفاتی می‌شود. ما این آفات را می‌بینیم مسئولین بیایند و در بازدیدهای میدانی مشکلات را ببینند.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با حضور در یک برنامه تلویزیونی بار دیگر به اظهار نظر دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر پذیرش دانشجوی تخصصی پزشکی از مقطع دیپلم یا کارشناسی واکنش نشان داد و گفت: همین افراد اذعان دارند که پزشکی کشور در منطقه از کیفیت خوبی برخودار است در اینصورت علل و زیر ساخت‌های آن را هم باید در نظر بگیریم و به این زیر ساخت‌ها و علل احترام بگذاریم. 

وی برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی در حوزه آموزش پزشکی را ناشی از تلاش برای ساده انگاری علم پزشکی در کشور دانست و گفت: بحث پذیرش دانشجوی تخصصی پزشکی از مقطع دیپلم یا کارشناسی، بحث خامی است. 

وی ضمن ابراز نگرانی از اجرایی شدن چنین افکار خامی تاکید کرد: ما به شدت نگرانیم که این افکار خام منشا تصمیمات اجرایی شود. کمااینکه در گذشته نیز شاهد بودیم. 

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه حفظ تولیت بهداشت و درمان کشور اصل اول است، اظهار داشت: اگر این تولیت چندپاره شود و یکی در مجلس برای تعداد پزشکان تصمیم بگیرد یکی برای گرفتن متخصص، یکی برای پزشکان طرحی، یکی برای دارو و تجهیزات پزشکی و بیمارستان، تولیتی وجود ندارد و این تصمیم گیری چندگانه به ضرر مردم، کشور و سلامت است. این اصل را بسیاری از مسئولین باید رعایت کنند.
 
وی در پاسخ به اینکه چرا برخی از مسئولان در حوزه سلامت کشور اظهار نظر می‌کنند؟ پاسخ داد: چون نام آوراست. 

دکتر رئیس زاده ضمن هشدار مجدد نسبت به برخی اظهار نظر‌های غیر کارشناسی در حوزه سلامت کشور گفت: با این نوع سیاست گذاری، جهت گیری، تصمیم گیری، ورود غیر کارشناسی به حوزه تخصصی پزشکی و فوق تخصصی کشور، حوزه افتخار آمیز کنونی را در توانمندی علم پزشکی و کیفیت و خودکفایی در آینده نخواهیم داشت. 

اشتراک این خبر در :