کیاپرس /متخصص طب سنتی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما در خصوص تدابیر طب ایرانی در دوران سالمندی به گفتگو پرداخت.

به گزارش کیاپرس، ابراهیم خادم اظهار داشت: دردوره سنی بالای ۶۰ سال، مزاج طبیعی بدن به سمت رطوبت می‌رود، به همین علت بیماری ‌هایی که ماهیت سرد و رطوبت دارند، مانند: درد مفاصل (زانو درد، کمر درد و گردن درد) و سوء هاضمه (سنگینی گوارشی، نفخ و ترش کردن) بیشتر نمود پیدا می‌کنند.

وی ادامه داد: بدین ترتیب اگر خواهان مزاج معتدل در سالمند باشیم، باید تدابیری اتخاذ کنیم که گرمی و حرارت مزاج آنها را افزایش دهیم، که با مصرف غذاهای مقوی و کم حجم، مانند: آبگوشت گوسفندی، تخم مرغ عسلی و شیر و عسل، حرارت مزاج افراد بالای ۶۰ سال، تامین می‌ شود.

این متخصص طب ستنی افزود: یکی دیگر از توصیه‌های مهم به عزیزان سالمند، این است که وعده غذایی شام را حذف نکنند، زیرا باعث ضعف قوای بدنی می‌شود.

وی توصیه کرد:شام حتی الامکان غذای سبکی باشد و تا هنگام خواب، حداقل ۲ الی ۳ ساعت فاصله باشد.

خادم در پاسخ به این سوال که سالاد غذای مناسبی برای وعده شام سالمندان است؟، گفت: سالادها معمولا طبع و طبیعت سردی دارند و توصیه می‌شود در وعده شام استفاده نشوند.

وی افزود: بهتر است، سالادها را به عنوان میان وعده و همراه با مصلح آن مانند: آویشن، میل کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: یکی از دلایل افزایش وزن در سالمندان، افزایش رطوبت بدن است، رطوبت زیاد همچنین باعث افزایش سایز بدن نیز می‌شود.

وی افزود: از نکات دیگر سلامت سالمندان، خواب کافی و به موقع است، متاسفانه بعضی از افراد سالمند زمان خواب خود را با حضور در فضای مجازی، مختل می‌کنند.

وی، زمان طلایی خواب را از ۱۰ شب تا ۲ نیمه شب دانست، که در این زمان هورمون استرس در حداقل میزان خود قرار دارد و خواب در این زمان، بسیار با کیفیت است.

خادم در خصوص فعالیت بدنی سالمندان گفت: با توجه به محدودیت تحرک در زمان سالمندی، داشتن یک فعالیت حداقل در محیط خانه ضروری است، در این حالت جریان خون به خوبی برقرار می‌شود و عضلات نیز تقویت می‌شوند.

وی از مزایای ماساژ بدن در دوران سالمندی، همراه با روغن بادام، روغن بابونه و …، تاکید کرد و افزود: ماساژ کمک کننده به جریان خون مناسب به اندام‌ها و تقویت عضلات است.

این متخصص طب سالمندی یکی از مشکلات شایع تغذیه‌ای در این دوران را یبوست دانست و قرار دادن آلو بخارا و کدو حلوایی در غذاها را برای جلوگیری از یبوست مناسب دانست.

وی افزود: خوردن انجیر خشک، همراه با آلو بخارای خیس شده یکی از راه های پیشگیری از یبوست در سالمندان است.

اشتراک این خبر در :