کیاپرس، ۳۲ درصد افراد بالای ۱۸ سال در ایران فشار خون دارند که آمار قابل توجهی است، اما برخی از افراد حتی یک‌ بار نیز فشار خون خود را بررسی نکرده‌ اند و ۶۰ درصد افراد مبتلا به پرفشاری خون از ابتلای خود به این بیماری خبر ندارند.

به گزارش کیاپرس، همچنین ۳۰ هزار مرگ در کشور سالانه بر اثر دیابت رخ می‌ دهد در حالی که ۳۰ درصد از افراد از ابتلا به آن بی‌خبرند.

در این راستا پویش ملی سلامت از ۲۰ آبان‌ تا ۱۵ دی ۱۴۰۲ با شعار آگاهی‌ زودتر، مراقبت مؤثرتر و با هدف پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر در سراسر کشور آغاز خواهد شد.

به همین مناسبت کمیته ‌ای متشکل از معاون بهداشت و معاونین فنی و اجرایی و مدیران شبکه‌ های بهداشت شهرستان اسلامشهر، ری و مرکز بهداشت جنوب تهران و مدیران گروه‌ های فنی، همراه با متولی برنامه، گروه غیرواگیر حوزه‌ معاونت بهداشت روز شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ در دانشگاه علوم پزشکی تهران تشکیل شد.

دکتر علیرضا اولیایی منش، معاون بهداشت دانشگاه، درخصوص اهمیت پویش ملی سلامت، گفت: حدود ۹۰ درصد از کل مرگ ‌و‌میرها به دلیل بیماری ‌های غیرواگیر است و پیش ‌بینی می‌ شود تا پایان سال ۲۰۲۵ ، میزان ۹۰ درصد DALY (مقیاسی که تاثیر بیماری، ناتوانی و مرگ و میر را با اندازه‌ گیری مدت زمان زندگی با معلولیت و زمان از دست رفته از عمر به علت مرگ زودرس را با هم می ‌سنجد) کشور مرتبط با بیماری ‌های غیرواگیر خواهد بود که دیابت و فشارخون بالا از مهم ‌ترین بیماری‌ ها‌ی موثر در این شاخص خواهد بود.

سپس دکتر تاملی، معاون فنی معاون بهداشت نیز ضمن تاکید بر لزوم همکاری تمامی گروه ‌های فنی و اجرایی برای رسیدن به هدف مطلوب در اجرای پویش در خصوص تشکیل ۴ کمیته علمی و فنی با مدیریت دکتر آزیتا کریمی، کمیته‎ پشتیبانی با مدیریت دکتر محمد رضا قیوم زاده، معاون اجرایی، کمیته‌ آموزشی با مدیریت دکتر نجمه الملوک امینی و کمیته‌ پایش و ارزشیابی با مدیریت دکتر جمشید معتمد توضیحاتی را بیان کرد.

در ادامه دکتر کریمی، رییس گروه بیماری‌ های غیرواگیر معاونت بهداشت نیز به نکات مهم دستورالعمل پویش اشاره کرد و افزود: جمعیت هدف این پویش افراد بالای ۱۸ سال هستند که در مناطق روستایی، شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و ۹۳ شهر مجری برنامه «سلامت خانواده» که جمعیتی بالغ بر ۲۶ میلیون نفر هستند با پوشش ۱۰۰ درصد تحت پوشش قرار می ‌دهد.

وی اضافه کرد: مراقبان سلامت در تمام واحدهای بهداشتی و درمانی، به نحوی که طی روزهای آینده اعلام خواهد شد آماده ارزیابی وضعیت سلامت و انجام مداخلات لازم و ارائه آموزش‌های مناسب به مردم خواهند بود.

اشتراک این خبر در :