کیاپرس/متخصص جراحی فک وصورت گفت: ایده ال ترین سن انجام جراحی فک و صورت را ۱۸ تا ۲۰ سالگی است.

به گزارش کیاپرس، عباس کریمی، در گفت‌وگو با رادیو سلامت، با بیان اینکه اگر ارتودنسی خوب انجام شود، استخوان‌ها را هم جابجا می‌کند، افزود: جراحی باعث صاف شدن فک می‌شود. اول باید دندان‌ ها با ارتودنسی ردیف شوند، سپس جراحی صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه درمان ارتودنسی قبل از جراحی تقریباً دو سال طول می‌کشد، ادامه داد: دندان‌ها نباید به سرعت جابجا شوند، چرا که دندان لق می‌شود. شخصی که ارتودنسی انجام داده است می‌بایست بهداشت را رعایت کند، در غیر این صورت خود سیم و براکت عامل پوسیدگی دندان می‌شوند. بنابراین فرد باید مرتب مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند.

وی، ایده ال ترین سن انجام جراحی فک و صورت را ۱۸-۱۹-۲۰ سالگی دانست و ادامه داد: در این سن، استخوان فک یک حالت انعطاف پذیر دارد. هنگامی که سن بالا می‌رود انعطاف پذیری کم می‌شود و عوارض جراحی بیشتر می‌شود.

این متخصص جراحی فک و صورت در خصوص عوارض ارتودنسی اظهار داشت: اگر ارتودنسی خوب انجام شود عارضه‌ای ندارد، اما اگر خوب انجام نشود، ریشه دندان تحلیل می‌رود و دندان لق می‌شود.

وی با تاکید این که افرادی که ارتودنسی انجام دادند، از دهان شویه حاوی فلور می‌توانند استفاده کنند، اظهار داشت: استفاده از دهانشویه ضدعفونی کننده (دارای کلر هگزیدین) فقط در جراحی دهان و برخی بیماری‌ها به مدت محدود باید استفاده شود.

اشتراک این خبر در :