کیاپرس /دانشیار گروه کودکان علوم پزشکی کرمانشاه گفت: به طور کلی در اغلب خیس کردن های شبانه قبل از ۵ سالگی جای نگرانی  ندارد و باید به کودک فرصت داد.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، دکتر محمد رضا توحیدی فوق تخصص کلیه کودکان افزود: در این سن، کورتکس مغز  هنوز تکامل کافی برای  کنترل مثانه را بدست نیاورده است.

وی ادامه داد: در شب ادراری های که بعد از ۵ سالگی ادامه می یابد یا شب ادراری های که به صورت ثانویه و بعد از یک دوره خشک بودن کودک ایجاد می شود یا شب ادراری هایی که با روز ادراری همراه می شود، نیاز به مراجعه به پزشک و بررسی کامل وجود دارد.

 دکتر توحیدی با بیان اینکه شب ادراری در پسرها دو برابر دخترهاست و هیچکس به طور قطعی نمی داند چه چیزی موجب شب ادراری می شود گفت: عوامل مختلفی نظیر عدم تعادل هورمونی و مثانه های کوچک یا بیش فعال، عفونت های ادراری، قطع تنفس های کوتاه زمان خواب ، یبوست و حتی مشکلات مهمی مانند دیابت به خصوص در شب ادراری های ثانویه  ممکن است نقش داشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اظهار داشت: اگر شب ادراری کودک شما بنا به تشخیص پزشک از نوع اولیه بوده و ناشی از بیماری زمینه ای دیگری نباشد جای نگرانی وجود ندارد و به مرور زمان حتی بدون  مصرف دارو خود به خود برطرف میشود ولی در اکثرا مواقع به علت تاثیراتی که از نظر روانی بر کودک و والدین  می گذارد ،  ترجیح داده میشود که مداخلات درمانی انجام شود.

دکتر توحیدی عنوان کرد: روشهای درمانی شامل راههای تشویقی با کارت های جایزه یا دادن برچسبهای ستاره دار به ازای هر شب خشک ماندن ، عدم مصرف آب زیاد و نوشیدنیهای ادراراور درساعات منتهی به خواب , عدم مصرف لبنیات و نمک و شیرینی قبل از خواب ،استفاده از اسپری بینی یا قرص های حاوی هورمون ضد ادرار در قبل از خواب ، ودر  موارد مقاوم از داروهایی که باعث افزایش حجم  مثانه میشوند و یا داروهای ضد افسردگی هم استفاده میشود.

وی افزود: البته  گاهی نیاز به ارجاع به فیزیوتراپ و انجام فیزیوتراپی عضلات کف لگن نیز وجود دارد.

اشتراک این خبر در :