کیاپرس /عضو هیأت علمی گروه جراحی مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: دردهای کمری که همراه با علائم عصبی یا کاهش قدرت اندام و اختلال در کنترل ادرار یا دردهای شبانه است ، نیاز به بررسی بیشتری دارد.

دکتر حمید رضائی، در گفتگو با وب دا با بیان اینکه بیمارانی که تحت درمان سرطان هستند یا کورتون مصرف می کنند یا کمر درد آنها بیش از ۴ هفته طول کشیده نیاز به بررسی بیشتر دارند، گفت: گام اول در تشخیص علت دردهای کمری، دردهای عضلانی و اسکلتی است که با درمان دارویی و آموزش اصلاح سبک زندگی بیمار رو به بهبودی می رود.

دکتر رضائی با اشاره به اینکه طرز خوابیدن، نشستن طولانی مدت و غیر استاندارد در ایجاد کمردرد تأثیر زیادی دارد، اظهار کرد: برای بیماران مبتلا به کمردرد استراحت مطلق بیش از ۴٨ ساعت توصیه نمی شود .

وی گفت: افراد سالم نیز بیش از یک ساعت نباید نشسته باشند و در هنگام نشستن نیز باید چهارپایه ای زیر پاها قرار داده شود تا کمر فشار کمتری را حس کند.

دکتر رضائی با بیان اینکه بالغ بر ٩۰ درصد کمردردها با درمان دارویی و تغییرات سبک زندگی بهبود می یابد، گفت: اگر اصول سبک زندگی صحیح را بیماران فراموش کنند، دردهای کمری بعد از مدتی دوباره برمی گردد.

وی تأکید کرد: طرز خوابیدن، ورزش و استراحت در ابتلا مجدد به کمردرد و یا بهبود نهایی تأثیر به سزایی دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: کمردرد در دو رِنج سنی کودکان و سالمندان از موضوعات با اهمیت است که درمان این افراد باید به دقت انجام شود.

وی گفت: ژنتیک، ورزش، وزن بالا، کار سنگین در واقع از مهمترین علل ناراحتی و درد کمر است.

وی ابراز کرد: آغوش گرفتن طولانی مدت نوزاد و عدم تحرک و ورزش در دوران بارداری و پس از زایمان علت اصلی کمردرد است که البته به دلیل کمر درد مادر باردار نیاز به استراحت مطلق ندارد و به جای آن باید سبک زندگی خود را در موقع خوابیدن و نشستن  اصلاح کند و از ورزش های مستمر برای تقویت عضلات بهره بگیرد.

اشتراک این خبر در :