اختصاصی – کیاپرس /رئیس پژوهشکده بیماری های قلب و عروق دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: هوش مصنوعی می تواند گستره و توان ابزارهای در دسترس را افزایش دهد، به طور مثال هوش مصنوعی توانایی را دارد با استفاده از نوار قلب، بتواند بسیاری از اختلالات قلب را تشخیص دهد.

دکترفرزاد مسعودکبیر درگفت وگو با خبرنگار کیاپرس افزود:هوش مصنوعی همچنین با استفاده از عکس ساده از قفسه سینه می تواند تشخیص دهد که فرد دچار پمپاژ یا نارسایی دریچه قلب است یا نه

وی ادامه داد: هوش مصنوعی علاوه بر اینکه سبب ارتقا کیفیت خدمات سلامت می شود، می تواند سبب ارتقا عدالت در توزیع خدمات سلامت در کشور شود به عبارتی فردی که در مناطق محروم و شهرهای کوچک زندگی می کنند از خدمات تشخیصی و درمانی تخصصی به اندازه فردی که در کلان شهر زندگی می کند، باشد.

وی گفت: مسئولان اهمیت ورود هوش مصنوعی به حوزه پزشکی را احساس کردند و می خواهند در سطح مناسب از آن حمایت کند تا ایران در این زمینه از کشورهای دیگر عقب نماند.

هوش مصنوعی، تدریجی درحال ورود به حوزه های پزشکی است

وی بیان داشت: هوش مصنوعی به صورت تدریجی در حال ورود به حوزه های مختلف پزشکی است به عبارتی این فناوری در برخی از حوزه های پزشکی ورود جدی تر داشته است.

مسعودکبیر افزود: هوش مصنوعی در آخرین حوزه ای که ورود کرده حوزه پزشکی بوده و این کار بمنظور اهمیت سلامت جان انسان ها بوده به عبارتی هوش مصنوعی با مراقبت های ویژه به حوزه پزشکی ورود پیدا کرده است.

حوزه قلب و عروق طلایه دار استفاده از هوش مصنوعی است

وی افزود: حوزه قلب و عروق، رشته تخصصی در حوزه پزشکی است که طلایه دار و پیشرو در استفاده از هوش مصنوعی است.

وی با اشاره به اینکه این موضوع هم به جهت اهمیت و هم به جهت وجود زیرساخت های مناسب، انجام گرفته است، گفت: به نظر می رسد که درحال حاضر حوزه ای مهمتر از کاهش مرگ و میر و پشیگیری از بیماری های قلبی و عروقی وجود نداشته باشد، به همین دلیل حوزه قلب و عروق در استفاده از هوش مصنوعی، پیشرو است‌.

وی افزود: ورود هوش مصنوعی به حوزه پزشکی، موضوع جدیدی است، به همین دلیل باید مراحل تحقیقاتی خود را با دقت بالا و موفقیت پشت سربگذراند.

مسعود کبیر افزود: باتوجه به رشد سریع و عجیبی که در هوش مصنوعی در حوزه پزشکی وجود دارد در آینده نزدیک شاهد ارایه خدمات درمانی آن به هموطنان خواهیم بود .

وی بیان داشت: مدل های پیشرفته هوش مصنوعی این توان را خواهند داشت، بیماری هایی را هم تشخیص دهند و کمک کار پزشکان در این زمینه باشند.

اشتراک این خبر در :