کیاپرس /معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کمبود شدید نیروی پرستاری اشاره کرد و گفت: در آزمون استخدامی اخیر زمینه جذب ۲۵ هزار نفر فراهم شده است

به گزارش کیاپرس، دکتر عباس عبادی درحاشیه برگزاری میز ارتباطات مردمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان در سومین سفر هیات دولت به این استان در نشست صمیمی با مدیران ‌پرستاری مراکز درمانی و اعضای هیات مدیره های نظام پرستاری استان افزود: بناست تا پایان سال دو سهیمه ۲۵ هزار نفری دیگر برای جذب در وزارت بهداشت اختصاص یابد که حدود نیمی از سهمیه ها به پرستاران اختصاص دارد.

وی ادامه داد: درهر حال بابد بپذیریم که مردم بیشترین آسیب را از کمبود پرستار می بینند و در این زمینه باید سازمان های فرا وزارت بهداشتی نظیر سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودحه اقدام عاجل کنند.  

معاون پرستاری وزارت بهداشت از تدوین بسته ماندگاری پرستاران در مناطق کم برخوردار با هدف حفظ و نگهداشت نیروی انسانی خبر داد.

وی در پاسخ به نقدها در خصوص تعرفه گذاری خدمات پرستاری، افزود: اجرای این قانون ۱۵ سال برزمین ماند و در سالهای گذشته و بویژه در زمان اجرای طرح تحول سلامت که بهترین زمان اجرای آن بود توجهی نشد که اگر اجرا می شد بسیاری از مشکلات تا به امروز حل می شد. با این حال دولت سیزدهم این قانون را اجرا کرد و وارد سرانه بودجه شد، مشکلاتی در مسیر اجرا وجود دارد که باید با همفکری و پیشنهادات سازنده مرتفع شود. ماهم در معاونت پرستاری بازخوردها و نظرات را جمع آوری و در ویرایش های جدید دستورالعمل اجرایی آن را اعمال می کنم. کما اینکه مشکلات در ویرایش سوم دستورالعمل نسبت به ویرایش دوم و نسخه اول آن بسیار کمتر است.   

دکتر عبادی همچنین از تدوین قانون جامع پرستاری خبر داد و گفت: هدف این قانون حمایت از مردم است و در آن حدود اختیارات هر پرستار مشخص می شود و استانداردهای آموزشی، بالینی و سایر استانداردهای مربوط به حرفه پرستاری و تخصصی سازی حرفه در آن دیده شده است که انشالله در برنامه هفتم قرار می گیرد.

در این نشست حیدر ایزدی، مدیر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی کردستان گزارشی از وضعیت پرستاری استان ارائه کرد و مدیران مراکز درمانی و اعضای هیات مدیره های نظام پرستاری استان نیز سوالات و دغدغه های خود و موضوعاتی نظیر «وضعیت تعرفه گذاری پرستاری و چالش های آن، امنیت شغلی نیروهای طرحی، تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی، تأخیر در واریزی ها و دریافت حقوق، پرداخت کارانه و معیشت و خدمات رفاهی پرستاران» را با معاون پرستاری مطرح کردند.

اشتراک این خبر در :