کیاپرس / رئیس‌جمهور خواستار تعیین تکلیف و پایان بلاتکلیفی وضعیت سایت زباله عمارت آمل به عنوان مانعی برای ساخت سد هراز و همچنین توجه به تکمیل سد هراز به عنوان یکی از طرح‌های اولویت‌دار وزارت نیرو شد.

به گزارش  کیاپرس از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، شتاب دادن به روند اجرایی ساخت سد هراز به عنوان بزرگترین طرح مهار آب‌های سطحی در مازندران و رفع موانع پیش روی تسریع عملیات اجرایی این سد، از جمله بلاتکلیفی سایت زباله عمارت آمل به طور ویژه مورد تاکید و توجه رئیس‌جمهور قرار گرفته است.

دکتر سید ابراهیم رئیسی پنجشنبه گذشته -۴ آبان- در چهارمین جلسه «پیگیری ویژه رفع مشکلات تولید» که با حضور استانداران مازندران و گیلان برگزار شد، سه موضوع مهم مرتبط با مازندران را به طور ویژه در دستور کار قرار داد که یکی از آن‌ها تعیین تکلیف سایت زباله عمارت آمل برای سرعت دادن به روند اجرایی ساخت سد هراز بود.

رئیس‌جمهور در این جلسه پس از شنیدن گزارش‌های مسئولان مرتبط درباره این پروژه و آخرین وضعیت سایت زباله عمارت آمل، مهلتی ۱۵ روزه برای انتخاب و جایابی زمین جدید دپوی زباله شهرستان آمل در نظر گرفت و عنوان کرد که استاندار مازندران طی این مدت مساله انتخاب مکان جدید برای دپوی زباله آمل را حل می‌کند.

رئیسی علاوه بر تعیین مهلت ۱۵ روزه برای تعیین تکلیف سایت زباله عمارت و انتخاب زمین جدید، به وزارت نیرو نیز دستور داد که اقدامات مربوط به پاکسازی و ایزوله‌سازی سایت عمارت را آغاز کند.
وی تصریح کرد: همزمان با تعیین تکلیف وضعیت سایت زباله عمارت، تکمیل سد هراز نیز باید به عنوان یک طرح با اولویت در وزارت نیرو دنبال شود.

رئیس‌ دولت سیزدهم به جایگاه مهم سد هراز در زمینه تامین آب مورد نیاز کشاورزی و آشامیدنی در مازندران نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به این‌که سد هراز نقش مهمی در زمینه تامین آب دارد، به عنوان یکی از پروژه‌ها و طرح‌های با اولویت سدسازی در وزارت نیرو باید دنبال شود.

ساخت سد ۶۵۰ میلیون متر مکعبی هراز اواخر دهه ۶۰ مطرح شد و حتی در سال های ۶۹ و ۷۰ در ردیف اعتباری بودجه ملی کشور قرار گرفت، اما به دلیل اختلافات سیاسی، زیست محیطی و اجتماعی، عملیات اجرایی آن سال ۱۳۸۸ آغاز شد. این سد پس از بهره‌برداری آب مورد نیاز ۱۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی دشت هراز و آب آشامیدنی ۱۴ شهر و ۵۰۰ روستای منطقه را تامین می‌کند.

پیشرفت فیزیکی این طرح مهم آبی مازندران از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم تا کنون با تامین اعتبارات مورد نیاز شتاب گرفته و با رشد ۳۰ درصدی طی ۲ سال از ۲۰ درصد به ۵۰ درصد رسیده است. اما برای استمرار این روند باید بر اساس الزامات محیط زیستی مورد تاکید در مطالعات و مقررات ساخت سد هراز، انتقال زباله به سایت عمارت متوقف و ایزوله‌سازی کوه زباله موجود آغاز شود.

طبق ضوابط تعیین شده برای ساخت سد هراز، ورود و انباشت زباله در منطقه عمارت باید ۲ سال پیش از بهره‌برداری سد متوقف شود که با توجه به پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصدی پروژه و افزایش سرعت عملیات اجرایی توقف ورود زباله به عمارت باید محقق شود.عکس آرشو

اشتراک این خبر در :