اختصاصی – کیاپرس /فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد گفت: یک میلیون و ۴۰۰ هزار مبتلا به هپاتیت بی در کشور داریم که حدود ۳۰ درصد آنها شناسایی شده اند.

دکتر سید موید علویان در گفت و گو با خبرنگار کیاپرس اظهار داشت: اقدامات جدی برای شناسایی بیشتر مبتلایان به این بیماری باید انجام گیرد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد ایرانی ها علیه هپاتیت بی واکسینه شده اند، گفت: هرچه در مورد این بیماری بیشتر تلاش شود و بیماریابی به طور دقیق رخ دهد، شاهد شناسایی بیشتر و کنترل دقیق تر بیماری در کشور خواهیم بود که این موضوع بسیار مطلوب است.

علویان اظهار داشت: هرچند هپاتیت بی درمان قطعی ندارد اما با تزربق واکسن می توان آن را کنترل کرد.

وی ادامه داد: با تزریق واکسن به حدود نیمی از هموطنان توانستم از شیوع هپاتیت بی در کشور بکاهیم که امیدواریم این روند همچنان ادامه یابد.

ما در منطقه در حوزه هپاتیت بی کمترین شیوع را داریم

وی با اشاره به اینکه ما در منطقه در حوزه هپاتیت بی کمترین شیوع را داریم، گفت: به صورت بسیار چشمگیری از ابتلا افراد به بیماری هپاتیت بی گرفته شده است.

وی بر لزوم انجام آزمایش هپاتیت بی توسط هر ایرانی تاکید کرد و گفت: امسال سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که همه افراد بالای ۱۸ سال یکبار در عمر خود باید آزمایش هپاتیت بی را انجام دهند.

وی بیان داشت: هرچند در حال حاضر آزمایش هپاتیت بی برای همه هموطنان اجباری نیست فقط برای گروه هایی مانند زنان باردار، اجباری است، اما امیدواریم شرایط انجام این کار در کشور فراهم شود تا هر ایرانی حداقل یکبار این آزامایش را انجام دهد.

وی از مسئولان، سیاستمداران و بودجه ریزان تقاضا کرد که در مقابله با این بیماری تلاش مضاعف کنند.

وی افزود؛ من فکر می کنم که دولت باید بیشتر در این زمینه سرمایه گذاری کند تا بتوان این بیماری را کنترل کرد.

اشتراک این خبر در :