کیاپرس /جراح و متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه نباید مراجعه به پزشک محدود به زمان بیماری شود، گفت: برای مراقبت‌های پیشگیرانه از بیماری‌های زنان، باید بررسی های دوره ای یا اقدامات درمانی را به‌ موقع و در سریعترین زمان انجام داد.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر سودابه درویش با بیان این موضوع که چکاپ کامل زنان شامل آزمایشهای متعددی می شود افزود: بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند، منظور از چکاپ تنها آزمایش پاپ‌اسمیر است و تنها این آزمایش را هرچند سال یک‌بار انجام دهند، اما واقعیت این است که آزمایش پاپ‌اسمیر تنها بخش کوچکی از لیست طولانی چکاپ زنان است.

وی در ادامه بخشی از آزمایشاتی که باید از سوی خانم ها انجام شود را دسته بندی و عنوان کرد:

پاپ‌اسمیر
معمولا توصیه می شود، خانم‌ها از ۲۱ تا ۶۵ سالگی هر سه سال یک‌بار آزمایش پاپ‌اسمیر انجام دهند.

از آنجایی‌که ویروسی به نام HPV در ابتلا به سرطان دهانه رحم تأثیر زیادی دارد، ممکن است پزشک توصیه کند، آزمایش HPV را انجام داده و واکسن آن را تزریق کنید.

معاینه لگن
در طول معاینه لگن پزشک اندام تناسلی زنان را بررسی می‌کند.

این معاینه فقط چند دقیقه طول می‌کشد و پزشک فرج، واژن، دهانه رحم، تخمدان‌ها، رحم، راست‌روده و لگن را برای هرگونه ناهنجاری بررسی می‌کند.

پزشک برای یافتن مشکلاتی مانند موارد زیر این معاینه را انجام می‌دهد: علائم احتمالی کیست تخمدان، عفونت‌های مقاربتی، فیبروم رحم و سرطان در مراحل اولیه

بررسی ریتم عادت ماهانه
بخشی از چکاپ زنان مربوط به خودآزمایی می‌شود،  خانم‌ها باید ریتم عادت ماهانه خود را یادداشت کنند.

درصورتی‌که متوجه نامنظمی در پریود شدند، باید به متخصص زنان مراجعه تا دلیل این موضوع مشخص شود.

تغییر در چرخه عادت ماهانه می‌تواند نشان‌دهنده مشکلاتی مثل ابتلا به فیبروم، عفونت واژن، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک، عدم تعادل هورمونی، بیماری التهابی لگن و اندومتریوز باشد.

تشخیص سرطان تخمدان
در معاینه لگن،تخمدان‌ها و رحم از نظر اندازه و شکل بررسی می‌شوند. معاینه لگن برخی از سرطان‌های زنانه را تشخیص می‌دهد. اما تشخیص تومورهای اولیه تخمدان با این روش دشوار و گاهی غیرممکن است.

معمولاً متخصصان برای تشخیص سرطان تخمدان از دو آزمایش استفاده می‌کنند، سونوگرافی ترانس واژینال و آزمایش خون CA-125.

برای مشاهده آندومتر (پوشش داخلی رحم) و تخمدان‌ها معمولاً سونوگرافی ترانس واژینال انجام می‌شود.

آزمایش ویتامین‌های بدن
یکی از آزمایش‌های مهم برای خانم‌ها بررسی سطح ویتامین‌ها، سطح آهن و کم‌خونی است.

ماموگرافی
ماموگرافی آزمایشی است که برای تشخیص سرطان سینه انجام می‌ شود. این آزمایش شامل فشرده‌سازی بین صفحات مخصوص با تابش اشعه ایکس است. با بررسی تصاویر ایجاد شده از این دستگاه می‌توان سرطان پستان را تشخیص داد.

به همین دلیل طبق آخرین دستورالعمل‌ها توصیه می‌شود که زنان از سن ۴۰ سالگی سالانه و یا هر دو سال یک‌بار ماموگرافی انجام دهند.

معاینه پوست
به گفته انجمن سرطان آمریکا زنان باید هر ماه پوست خود را در خانه بررسی کنند. زیرا آمار ابتلا به سرطان پوست در زنان بالا است. پوست تمامی قسمت‌های بدن را بررسی کنید. به دنبال هر نوع خال جدید یا تغییر در خال‌های موجود باشید. این موارد می‌توانند نشانه اولیه سرطان پوست باشند.

آزمایش کولونوسکوپی
زنانی که درمعرض خطر ابتلا به سرطان روده هستند یا سابقه خانوادگی سرطان روده دارند و خانم های بالای ۵۰ سال باید زیر نظر پزشک هر ۲ تا ۵ سال یک بار کولونوسکوپی انجام دهند.

آزمایش از نظر ابتلا به بیماری های منتقل شونده از راه جنسی نیز در زنان باید  با نظر پزشک باید سالانه انجام شود.

بررسی میزان قند و چربی خون نیز  در زنان در ۴۵ سالگی باید انجام شود.

همچنین بررسی هورمون تیروئید و چکاپ های پوکی استخوان در ۶۵ باید انجام شود .

اشتراک این خبر در :