کیاپرس/متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: با مصرف صبحانه می توان مواد مغذی کافی را به دانش آموزان رساند و سبب افزایش یادگیری و تمرکز آنان شد، لذا اختصاص زمان مناسب و کافی برای صرف صبحانه از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و به هیچ وجه نباید صبحانه آنان را نادیده گرفت.

به گزارش کیاپرس از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه؛ دکتر پاسدار با عنوان اینکه یک صبحانه خوب بایستی شامل مواد مغذی و با کمترین مقدار چربی، شکر و نمک باشد گفت: نمونه موادغذایی مناسب صبحانه برای کودکان می تواند موادی همچون نان تازه، شیر و پنیر، تخم مرغ، شیره خرما، و کنجد بهمراه عسل و گردو باشد، این مواد غذایی برای یادگیری کودکان بسیار مفید می باشند.

به گفته این متخصص تغذیه می توان از شربت عسل و آبلیمو تازه در وعده صبحانه استفاده کرد که از ابتلا به سرماخوردگی جلوگیری می کند و سبب افزایش اشتها می شود.

وی تاکید کرد: شیرکاکائو برای صبحانه کودک بهتر است استفاده نشود زیرا باعث، چاقی، کاهش یادگیری، خرابی دندان به علت قندبالا، افزایش پرخاشگری به علت شکربالا می ‌شود بنابراین، بجای شیرکاکائو از شیر کم‌چرب استفاده کنید.

دکتر پاسدار با عنوان اینکه سعی شود آب هویج یا آب میوه تازه در وعده صبحانه کودکان گنجانده شود گفت: فقط مصرف شیر برای رشد و سلامتی کودک کافی نبوده و آبمیوه های تازه نیز تاثیر بسزایی در رشد کودک دارند و منبع مناسبی از ویتامین ها هستند.

همچنین وی با بیان اینکه استفاده از شیر و میوه های تازه در میان وعده های مدرسه می تواند با تقویت به یادگیری کودکان کمک نماید گفت: پنیر و گردو، تخم مرغ، عدسی، فرنی، شیربرنج، حلیم همران نان سنگگ یا بربری تازه صبحانه های مناسبی برای کودکان می باشند.

وی با اشاره به اینکه بهتر است در طول هفته صبحانه ها تکراری نباشد و هر روز از مواد غذایی متنوع مصرف شود گفت: خوردن عدسی ، یک لیوان آب پرتقال طبیعی یا برش هایی از مرکبات، ۲ برش نان کامل، یک عدد تخم مرغ آبپز و همراه با نان کامل جهت صبحانه مناسب هستند و نوشیدن چای یا قهوه نیز به دلیل داشتن کافئین سبب افزایش انرژی و هوشیاری در طول روز می شود.

این پزشک متخصص با بیان اینکه صبحانه به تمرکز بیشتر کودک کمک نموده و از خستگی زودهنگام او در طول روز جلوگیری می کند گفت: کودکی که صبحانه نخورده باشد در ساعت ۹ الی ۱۰ دچار افت قند خون شده و استعداد یادگیری وی بخصوص در درس هایی که به تفکر نیاز دارند، کاهش می یابد.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه بهترین زمان صرف صبحانه قبل از ساعت ۹ صبح است تا علاوه بر اثر آن در تامین کالری و مواد مغذی، در کنترل متابولیسم بدن نیز موثر باشد.

اشتراک این خبر در :