کیاپرس / مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران گفت: رشد بارندگی‌ها در مازندران از ابتدای سال آبی جاری –-مهر ۱۴۰۲- تا کنون منجر به افزایش ۲۸ میلیون متر مکعبی آب ذخیره شده در مخزن سدهای مازندران شد و مجموع ذخایر سدهای استان در پایان مهر را به ۱۱۰ میلیون متر مکعب رساند.

به گزارش کیاپرس از  روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، حیدر داوودیان اظهار کرد: خوشبختانه سال آبی در مازندران با ثبت بارندگی‌های خوبی به پایان رسید و شاهد افزایش آمارهای بارندگی در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته و دوره درازمدت هستیم.

وی افزود: میانگین بارندگی مازندران از ابتدای سال آبی جاری تا امروز -۲۹ مهر- ۱۰۵ میلیمتر بود که ۱۱۶ درصد بیشتر از مهر پارسال و ۴۷ درصد بیشتر از مدت مشابه دوره درازمدت است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران خاطرنشان کرد: در این بازه زمانی یک ماهه با توجه به افزایش بارندگی‌ها، آورد رودخانه‌های استان نیز خوشبختانه بیشتر شد و با ثبت ۱۴۲ میلیون متر مکعب آورد رودخانه‌ها، شاهد افزایش ۷۶ درصدی این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم. البته با عدد میانگین دوره درازمدت هنوز ۱۵ درصد فاصله داریم.

داوودیان با بیان این‌که افزایش بارش‌ها و آورد آب رودخانه‌ها تاثیر مستقیمی بر میزان ذخیره آب در مخزن سدها دارد، گفت: در حال حاضر حجم ذخیره آب در ۱۰ سد فعال مازندران ۱۱۰ میلیون متر مکعب است که حدود ۳۷ درصد مجموع حجم مخزن این سدها را شامل می‌شود. این رقم ۲۸ میلیون متر مکعب بیشتر از آب ذخیره شده مخزن سدهای فعال استان در پایان تابستان امسال و ابتدای سال آبی جاری (آغاز پاییز) است.

وی اظهار کرد: حجم آب ذخیره شده در مخزن سدهای استان نسبت به روز ۲۹ مهر سال ۱۴۰۱ نیز ۱۳ میلیون مترمکعب بیشتر شده و رشد ۱۳٫۵ درصدی را نشان می‌دهد. اما این به معنای بازگشت به شرایط عادی آبی نیست. زیرا ذخایر سدهای استان نسبت به ۲۹ مهر ۱۴۰۰ حدود ۲۶ درصد، معادل ۳۸ میلیون متر مکعب کمتر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای مازندران افزود: ذخیره سد شهید رجایی نیز در این مدت یک ماهه از ۲۵ میلیون متر مکعب به ۳۰٫۳ میلیون متر مکعب افزایش یافت و از ۱۶ درصد به حدود ۱۹ درصد رسید. در سد آیت‌الله صالحی مازندرانی هم میزان پر شدگی از ۳۲ درصد به ۴۶ درصد رسید و ذخیره ۴۵ میلیون متر مکعبی آب این سد در ابتدای پاییز به ۶۶ میلیون متر مکعب افزایش یافت.

داوودیان میانگین بارندگی ثبت شده در مازندران طی ۲ روز اخیر را ۱۶ میلیمتر عنوان کرد و گفت: ۳۰ درصد از این میانگین ۱۶ میلیمتری در ارتفاعات مازندران ثبت شد. بیشترین میزان بارندگی روزهای پایانی هفته گذشته نیز در ترتیب در محمودآباد و فریدونکنار با ۱۰۰ میلیمتر و ۴۵٫۵ میلیمتر رقم خورد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای مازندران، در محاسبات میزان آب ذخیره شده سدهای استان با توجه به آبگیری نشدن کامل سد گلورد به دلیل در حال انجام بو دن عملیات راه جایگزین روستاهای بالادست سد، ظرفیت ۱۱۵ میلیون مترمکعبی و میزان ذخیره ۵٫۵ میلیون مترمکعبی کنونی این سد لحاظ نشده است.

ظرفیت ذخیره سد شهید رجایی ۱۶۲٫۵ میلیون متر مکعب و ظرفیت ذخیره مخزن سد آیت‌الله صالحی مازندرانی ۱۴۱٫۶ میلیون متر مکعب است که در حال حاضر ۱۹ درصد سد شهید رجایی و ۴۶٫۵ درصد مخزن سد آیت‌الله صالحی مازندرانی پر است.

اشتراک این خبر در :