کیاپرس/والدین و مراقبان گاهی اوقات فکر می کنند دندان های شیری اهمیت کمتری نسبت به دندانهای دوران بزرگسالی دارند اما پوسیدگی دندان میتواند توانایی کودک در خوردن، خوابیدن، یادگیری و اجتماعی شدن را مختل کند. همچنین پوسیدگی دندان می تواند بر کیفیت زندگی کودکان، والدین و مراقبان آنها تأثیر بگذارد.

به گزارش کیاپرس از خبرگزاری ایسنا، زمانیکه در مورد شایع ترین بیماری عفونی در کودکان صحبت می‌شود، ممکن است پوسیدگی دندان کمتر مورد توجه قرار گیرد اما این عارضه یکی از مشکلات نگران کننده‌ای است که در بیشتر کودکان دیده می‌شود. هرچند، عارضه پوسیدگی دندان قابل پیشگیری است.

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می‌افتد که مقادیر زیاد قند و شکر باعث اختلال در ترکیب باکتری‌های دهان شود. این وضعیت می تواند منجر به ایجاد سوراخ یا حفره در دندان شود که ممکن است نیاز به پر کردن داشته باشد.

به گفته متخصصان، خبر خوب این است که پوسیدگی دندان با رعایت برخی عادات قابل پیشگیری است که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱. معاینات اولیه دندانپزشکی

دستورالعمل‌های استرالیا و بین‌المللی توصیه می‌کنند که برای کودکان اولین معاینه دندانی زمانی که اولین دندان از لثه بیرون می‌زند (معمولاً در شش ماهگی) یا حداقل در ۱۲ ماهگی انجام شود.

معاینات اولیه دندانپزشکی می تواند علائم اولیه پوسیدگی دندان را تشخیص دهد.

۲. مسواک زدن را جدی بگیرید

مسواک زدن دو بار در روز با استفاده از خمیر دندان فلورایددار که مناسب سن کودکان است، قویا توصیه می شود.

دندان های بسیاری از کودکان خردسال از هم فاصله دارند، بنابراین ممکن است استفاده از نخ دندان ضروری نباشد. با این حال، دندانپزشک ممکن است استفاده از نخ دندان را در صورت فاصله کم بین دندان‌ها برای کودک شما توصیه کند.

۳. مصرف قند و شکر را محدود کنید

مصرف شکر در اوایل زندگی می تواند تمایل به مصرف شیرین‌جات و مواد قندی را با افزایش سن در کودکان بیشتر کند.

والدین و مراقبان باید از دادن «شکر اضافه شده» به کودکان خودداری کنند. شکر اضافه شده آنهایی هستند که به غذاها و نوشیدنی ها (مانند شیرینی ها و نوشابه ها) اضافه می شوند و به طور طبیعی در عسل و آب میوه ها هم وجود دارند.

همچنین کودکان باید از خوردن و آشامیدن قند و شکر پیش از خواب بمنظور کاهش خطر پوسیدگی دندان خودداری کنند.این شامل مصرف شیر و سایر نوشیدنی های شیرین شده با قند است.

بهترین جایگزین برای نوشیدنی های شیرین شده با قند و شکر، آب است. نوشیدن آب از منبع آب حاوی فلوراید به محافظت از دندان های کودک شما در برابر پوسیدگی کمک می کند.

به این ترتیب خانواده ها نقش مهمی در سلامت دندان کودکان دارند. معاینات زودهنگام دندانپزشکی، مسواک زدن دندان ها دو بار در روز با خمیر دندان فلورایددار مناسب سن و محدود کردن مصرف قند و شکر به کودکان اجازه می دهد تا با دهان و دندان‌هایی سالم به بزرگسالی برسند.

اشتراک این خبر در :