اختصاصی – کیاپرس /رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج آخرین پیمایش انجام شده در این پژوهشگاه نشان می دهد حدود ۴۰ درصد زنان ایرانی بالای ۶۰ سال پوکی استخوان دارند.

دکتر افشین استوار در گفت و گو با خبرنگار کیاپرس اظهار داشت: شیوع پوکی استخوان در جمعیت زنان و مردان ایرانی بالای ۵۰ سال ۳۲ درصد است، این بیماری به تفکیک در زنان ۳۸ و در مردان ۲۴ درصد شیوع دارد و از هر ۴ مرد ایرانی بالای ۵۰ سال پوکی استخوان دارند.

وی ادامه داد: شیوع پوکی استخوان در زنان سنین بالای ۷۵ سال به ۸۰ درصد می رسد و از هر ۵ خانم بالای ۷۵ سال ۴ نفر پوکی استخوان دارند که نشان دهنده شیوع خیلی بالایی است.

استوار با طرح این سوال که چرا پوکی استخوان مهم است؟ گفت: پوکی استخوان منجر به شکستگی در افراد می شود به عبارتی مهمترین پیامد پوکی استخوان ، شکستگی است.

وی اظهار داشت: سه استخوانی که براثر پوکی استخوان بیشتر شکسته می شود شامل مچ دست، مهره ها در ستون فقرات و نهایتا لگن یا اصلاحا گردن استخوان ران است.

وی تاکید کرد: شکستگی لگن در سالمندان بسیار خطرناک است چون از هر ۲ نفری که مبتلا به شکستگی لگن می شوند یک نفر فوت پیدا می کند.

وی افزود: این نوع شکستگی با ناتوانی های زیادی همراه است. هرچند پیشرفت های خوبی در زمینه درمان پوکی استخوان رخ داده اما دچار ناتوانی های زیادی می شوند.

وی ادامه داد: در مرحله بعدی شکستگی ستون فقرات است. براثر این نوع شکستگی می تواند کوتاهی قد و خمیدگی رخ دهد.

پوکی استخوان به ارث می رسد

وی بیان داشت: پوکی استخوان بیماری است با وارث پذیری بالایی است، در صورتی که سابقه شکستگی قبلی در اقوام درجه اول دارند، بیشتر مراقب خود باشند.

رییس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم بیان داشت: این افراد بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان هستند و باید بیشتر مراقب باشند.

اشتراک این خبر در :