کیاپرس /عضو هیأت علمی گروه زنان و نازایی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه با توجه به پیشرفتهای صورت گرفته در درمان ناباروری در داخل و خارج کشور و به گفته پدر علم  IVF  ایران”دکتر ابوطالب صارمی”، اکنون ناباروری معنا ندارد، گفت: در حال حاضر می توان با انواع روش های درمانی مختلف ناباروری را درمان کرد.

دکتر نیره خادم در گفتگو با وب دا با بیان اینکه یکی از دغدغه های زوجین، ناباروری است که گاهی اوقات حتی زندگی زناشویی را مختل می کند و این در حالی است که هم اکنون پیشرفت های بسیار خوبی در درمان  ناباروری ایجاد شده است، اظهار کرد: استرس تأثیر معکوس برکیفیت روابط زناشویی و فرزندآوری دارد، از همین رو زوجین جوان باید این عامل منفی بر عملکرد باروری را بتوانند کنترل کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر زوجین بعد از یک سال بدون جلوگیری بارور نشده اند باید برای درمان مراجعه کنند، خاطر نشان کرد: براساس آمار سازمان بهداشت جهانی  حدود ١۰ تا ١۵ درصد زوجین با مشکل باروری روبرو هستند اما در برخی از جوامع که سن ازدواج افزایش یافته و یا بانوان با عفونت های مختلف و چاقی و بی تحرکی روبرو هستند این آمار حدود ٢۰ درصد می رسد.

دکتر خادم با اشاره به اینکه در کشور آمار ناباروری حدود ١۰ تا ١۵ درصد زوجین را شامل می شود، گفت: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، بیشتر از ٧۰ میلیون  زوج در جهان از ناباروری رنج می برند و طبق آمار وزارت بهداشت در ایران بیشتر از ١.۵ میلیون زوج درگیر ناباروری هستند و از این موضوع رنج می برند.

وی با تأکید براینکه عوامل مختلفی در ناباروری زوجین موثر است، ابراز کرد: سبک زندگی، استرس های روحی و روانی، عدم فعالیتهای ورزشی ، آلاینده های محیطی، تغذیه ناسالم و ازدواج و فرزند آوری از مهمترین دلایل مؤثر در ناباروری زوجین است.

وی ادامه داد: عده ای عقیده دارند که ناباروری فقط مربوط به خانم ها است در صورتی که این تفکر کاملا اشتباه است؛ در واقع ناباروری در زنان و مردان تقریبا بصورت یکسان اتفاق می افتد.

وی ابراز کرد: در زوجین  نابارور شرح حال گیری دقیق در ابتدا بسیار لازم و ضروری است و سپس معاینه، آزمایش و سایر بررسی های تشخیصی دیگر در دستور کار قرار می گیرد از همین رو زوجین جوان باید با پرسه درمان ناباروری آشنا باشند و با صبوری این روند را ادامه دهند. 

اشتراک این خبر در :