کیاپرس/ مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه در مکتب طب سنتی ایران تغذیه براساس فصل، سن، محل زندگی و مزاج اشخاص متفاوت است اما یکسری تدابیر عمومی نیز وجود دارد که رعایت آن‌ها به حفظ سلامت بدن کمک می کند، گفت: پرهیز از پرخوری و درهم خوری یکی از اصول مهم تغذیه به شمار می‌آید، زیرا باعث تداخل و اختلال در هضم و ابتلاء به انواع بیماریها می‌شود.

به گزارش وبدا، دکتر نفیسه حسینی یکتا، مهم‌ترین توصیه را داشتن ساعات منظم غذایی دانست و اظهار داشت : هر فردی باید برای نظم در ساعات غذا برنامه ریزی کند و یکی از مهم‌ترین نکات در مورد ساعات غذا خوردن فاصله کافی بین وعده شام و ‌‌خوابیدن است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با اشاره به سخن حکیم بقراط که می‌فرماید: «پرهیز در تندرستی مانند ناپرهیزی در ناخوشی است» پرهیز زیاد، کاهش شدید و ناگهانی حجم غذا و استفاده دایمی از غذا‌های لطیف و سبک در زمان تندرستی را مضر دانست و گفت: تمایل به کاهش وزن و رژیم‌های غذایی نامناسب ممکن است به علت افزایش سردی و رطوبت بدن؛ بر خلاف تصور فرد را دچار افزایش وزن کند اما کاهش مقدار غذا در بیماری‌های حاد و مصرف غذا‌های نسبتاً لطیف و غیر متنوع لازم و ضروری است.

دکتر حسینی یکتا توجه به تغییرات مزاجی و سنی برای انتخاب نوع و حجم غذای مناسب را ضروری دانست و تصریح کرد: ممکن است فردی که قبلا به راحتی غذایی را هضم می‌کرده دیگر توان هضم آن را نداشته باشد و با مصرف آن غذا دچار مشکل شود لذا در مصرف غذا توجه به سن و شرایط فرد ضروری است.

وی توضیح داد: در زمان غذا خوردن باید در کمال آرامش غذا را به خوبی و به دور از عجله و استرس و هیجانات روحی و روانی بجویم و حواسمان به غذا باشد نه اینکه مشغول کارهای دیگری مثل تماشای تلویزیون و چک کردن تلفن همراه باشیم زیرا در پروسه هضم غذا اثر منفی می‌گذارد .

وب همچنین توصیه کرد یک تا دو ساعت بعد از غذا حرکات سنگین انجام ندهیم، اما حرکت کم در حد چند قدم راه رفتن باعث افزایش گردش خون معده و بهبود هضم خواهد شد.

اشتراک این خبر در :