کیاپرس / جراح زنان دانشگاه علوم پزشکی بابل، از خارج کردن توده ۴ کیلوگرمی از شکم خانم ۵۸ ساله بابلی در بیمارستان شهید یحیی نژاد خبر داد.

به گزارش کیاپرس به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل، دکتر عطیه چاله کانی جراح زنان دانشگاه گفت: خانم ۵۸ ساله بابلی حدود ۱۰ سال قبل که دچار یائسگی شده بود طی این مدت بطور تدریجی دچار درد و بزرگی شکم شده بود و متاسفانه به دلیل اینکه به پزشک مراجعه نکرده بود دچار مشکل شد.

دکتر عطیه چاله کانی جراح و متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: با توجه به شرحال بیمار و معاینه بالینی و اقدامات تصویربرداری انجام شده تشخیص به توده رحمی داده شد، که تحت عمل جراحی قرار گرفت.

وی ادامه داد: این بیمار تحت عمل جراحی قرار گرفت و توده بزرگ رحمی به وزن ۴ کیلوگرم برداشته شد و با توجه به اقدامات مناسب قبل و حین عمل، حال عمومی بیمار مناسب است.

این جراح اذعان داشت: سن شایع ابتلا به این بیماری بعد از ۴۰ سالگی است و رشد آن وابسته به هورمون استروژن از هورمون های اصلی زنانه است و در خانم هایی که ۳ بار تجربه بارداری داشته اند خطر ابتلاء به آن کاهش می یابد.

دکتر چاله کانی اضافه کرد: این تومورها ممکن است منفرد یا متعدد و به اندازه کوچک یا خیلی بزرگ باشند که اندازه بزرگ این توده‌ها باعث درد لگن علائم ادراری مانند تکرر ادرار و اثر فشاری روی مجرای ادراری می‌شود.

وی بیان داشت: توصیه می‌شود خانم‌ها در صورت عدم علائم خاص دست‌کم سالی یک بار تحت معاینه و بررسی زنان قرار گرفته و در صورت وجود هر نوع علائمی مبنی بر احساس توده، سنگینی، درد شکمی و خونریزی های غیرطبیعی رحمی و سایر مشکلات مربوط به بیماری‌های زنان با مراجعه زودتر به متخصص در مراحل اولیه و به‌صورت زودرس، این بیماری‌ها تشخیص و درمان مناسب انجام شود.عکس آرشیو

اشتراک این خبر در :