اختصاصی – کیاپرس /رییس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت: غربالگری های چشم و شنوایی دانش آموزان در حال انجام اما از غربالگری اسکلتی عضلانی غافل شدیم.

احمد موذن زاده اظهار داشت: ما آمادگی خود را برای انجام غربالگری اسکلتی عضلانی در سراسر مدارس کشور اعلام می کنیم به عبارتی ما توان و ظرفیت لازم برای اجرای این موضوع را داریم.

وی افزود: اگر مسئولان وزارت آموزش و پرورش تمایل داشته باشند، امکان اجرای این غربالگری به صورت علمی و صحیح درمدارس تهران و شهرستان را داریم.

موذن زاده با اشاره به اینکه متخصص فیزیوتراپی در نقاط مختلف کشور داریم، گفت: آمادگی را داریم بجای معلمان ورزش غربالگری را انجام دهیم.غربالگری هایی که هم اکنون در مدارس انجام می شود غیر علمی است.

وی افزود: وقتی می خواهید به دانش آموزی برچسبی بزنیم که ستون فقرات اش انحراف دارد؛ نیاز به معاینات بالینی دارد. این کار باید توسط پزشک متخصص یا همکاران فیزیوتراپیست انجام گیرد.

وی افزود: این افراد متخصص با نگاه پیشگیرانه، موارد را ارزیابی می کنند، اگر نیاز به درمان یا آموزش دارد، آن را ارایه می کنند.

از خم کردن گردن خودداری کنیم

موذن زاده تاکید کرد: از خم کردن گردن به شدت خودداری کنیم، جلوگیری از این کار به افراد کمک می کند تا عوارض اسکلتی را کاهش دهند.

وی ادامه داد: موضوع گردن پیامکی که ناشی از خم بودن زیاد در هنگام استفاده تلفن همراه بوده، بسیار رایج شده است .

وی بیان داشت: هر ۱۵ درجه خم کردن گردن، میزان فشار به ستون گردنی را ۲ برابر می کند و شما را مستعد دیسک گردن و حتی سائیدگی مهره ها می کند، به همین دلیل تلفن همراه را در سطح دید قرار دهید

وی افزود: افرادی که عادت دارند، گردن خود را زیاد خم نگه دارند علاوه بر صاف شدن قوس طبیعی و کشش عضلات گردن، فرد را مستعد دیسک گردن و در سنین بالاتر مستعد سائیدگی مهره گردنی و تنگی کانال نخایی می کند.

وی ادامه: اگر می خواهیم از این عوارض به دور بمانیم، از همان دوران کودکی باید آموزش های لازم را ارائه دهیم، بطور مثال افراد چطور مطالعه کنند.

تعویض مفصل زانو در ایران از کشورهای غربی بیشتر است

وی با اشاره به اینکه تعویض مفصل زانو در ایران از کشورهای غربی بیشتر است؛ گفت: در کشور ما در سائیدگی مفاصل ، سائدگی زانو شایع است.

وی با طرح اینکه چرا زانوها دچار سائیدگی می شوند، گفت: سبک زندگی نامناسب مانند دو زانو یا چهار زانو نشستن، غذا خوردن بر روی زمین، استفاده از پله ها یا ورزش ها و فعالیت هایی که با خم و راست شدن فراوان همراه است از عوامل سائیدگی زانو ها بشمار می آیند.

وی افزود: اگر به فرد آموزش دهیم که فعالیت های آسیب زا را به حداقل ممکن برسانید، دچار عوارض اسکلتی عضلانی نخواهند شد.

اشتراک این خبر در :