کیاپرس / سخنگوی طالبان افغانستان اعلام کرد، تعداد تلفات زمین لرزه قدرتمند در غرب این کشور به ۲۰۰۰ نفر رسیده است.

به گزارش کیاپرس ازایسنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: اداره بلایای طبیعی افغانستان اعلام کرد، زمین لرزه قدرتمند ۶.۳ ریشتری روز شنبه با پس لرزه‌هایی قدرتمند باعث کشته شدن ده‌ها تن در غرب افغانستان شده است.

سازمان ملل آمار اولیه کشته‌ها را ۳۲۰ نفر اعلام کرد اما بعد گفت که آمار هنوز تایید نشده است. همچنین بر اساس به‌روز رسانی دفتر هماهنگی امور بشری سازمان ملل، مقام‌های محلی افغانستان کشته شدن ۱۰۰ نفر و زخمی شدن ۵۰۰ نفر را تخمین زده بودند.

در به‌روز رسانی آمار آمده که ۴۶۵ منزل مسکونی تخریب شده و به ۱۳۵ منزل دیگر نیز آسیب وارد آمده است.

سازمان ملل همچنین اعلام کرد: مقام‌های محلی پیش بینی می‌کنند که تعداد تلفات با انجام جست‌وجوها و اقدامات امداد رسانی افزایش یابد چون گزارش‌هایی در به دام افتادن مردم در زیر آوار وجود دارد.

“محمد عبدالله جان”، سخنگوی اداره بلایای طبیعی افغانستان نیز اعلام کرد، چهار روستا در منطقه “زنده جان” در ولایت هرات به دلیل زمین لرزه و پس‌لرزه‌ها متحمل خسارت شده‌اند.

سازمان زمین شناسی آمریکا اعلام کرد که مرکز این زمین لرزه در ۴۰ کیلومتری شمال غرب هرات بوده است. سه پس لرزه قدرتمند دیگر ۶.۳، ۵.۹ و ۵.۵ ریشتری هم رخ داد.

سازمان بهداشت جهانی در افغانستان نیز اعلام کرد که ۱۲ آمبولانس به سمت زنده‌جان برای انتقال مجروحان به بیمارستان‌ها اعزام کرده است.

این آژانس سازمان ملل در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر) اعلام کرد: همزمان با اعلام تلفات و زخمی‌های ناشی از این زمین لرزه، تیم‌هایی در بیمارستان‌ها به امداد رسانی زخمی‌ها و ارزیابی نیازهای ضروری می‌پردازند. آمبولانس‌های سازمان بهداشت جهانی نیز در حال انتقال مجروحان به بیمارستان‌ها هستند که بیشترشان کودک و زن هستند.

ارتباطات تلفنی در هرات قطع است و کار را برای ارزیابی و ارسال خبر درباره جزئیات مناطق تحت تاثیر قرار داده است. ویدئوهایی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد صدها تن در خیابان‌های هرات به سر می‌برند و حاضر نیستند به مغازه‌ها یا خانه‌های خود برگردند.

ولایت هرات هم مرز با ایران است. این زمین لرزه همچنین در ولایات فراه و بادغیس هم احساس شد.

عبدالغنی برادر، معاون نخست وزیر طالبان افغانستان در امور اقتصادی بابت کشته‌ها و زخمی‌های هرات و بادغیس تسلیت گفت.

طالبان افغانستان همچنین به سازمان‌های محلی تاکید کرده‌اند که هر چه سریعتر به مناطق تحت تاثیر برون تا به ارسال و انتقال زخمی‌ها به بیمارستان‌ها کمک کنند، برای مردم زلزله زده سرپناه تامین کرده و به بازماندگان غذارسانی کنند.

آنها همچنین گفته‌اند که آژانس‌های امنیی باید از تمامی منابع و تسهیلات خود برای تضمین امنیت افراد گرفتار در زیر آوار استفاده کنند.

طالبان در ایکس نوشت: از هموطنان ثروتمند خود می‌خواهیم تا به برادران زلزله  زده خود کمک کنند.

در ژوئن ۲۰۲۲ یک زمین لرزه قدرتمند در مناطق کوهستانی شرق افغانستان رخ داد که در نتیجه آن خانه‌های خشت و گلی را از بین برد. این زمین لرزه مرگبارترین در طول دو دهه در افغانستان بود که به کشته شدن بیش از یکهراز نفر و زخمی شدن ۱۵۰۰ تن منجر شد.

اشتراک این خبر در :