کیاپرس /  رسولی زاده رئیس اداره دامپزشکی آمل اقدامات صورت گرفته جهت کنترل و پیشگیری از بیماری هاری شامل واکسیناسیون سگ ها، برگزاری کلاس های آموزشی و نمونه برداری از موارد مشکوک به هاری را طی شش ماهه نخست سال جاری تشریح کرد
کیاپرس به نقل ازروابط عمومی اداره دامپزشکی آمل دکتر حمید رسولی زاده رئیس این اداره درخصوص کنترل و پیشگیری از بیماری هاری طی ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۲ گفت: تعداد ۱۸۶۱ مورد واکسیناسیون هاری توسط اکیپ های واحد مبارزه با بیماری های این اداره صورت گرفته است  و جهت اطلاع رسانی  و افزایش آگاهی افراد جامعه در خصوص خطرات، راههای انتقال و پیشگیری از این بیماری ۱۹ کلاس آموزشی با تدریس کارشناسان این اداره در روستاهای آمل برگزار گردید.

دکتر رسولی زاده بیان نمود: بیماری هاری یکی از مهلک ترین بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان است و گوشتخواران وحشی مخزن اصلی این بیماری می باشند. کلیه پستانداران خونگرم اهلی و وحشی اعم از سگ، گربه، گاو، گوسفند، اسب، الاغ، شغال،روباه و … به هاری حساس هستند و در صورت ابتلا می توانند بیماری را منتقل کنند.

وی ادامه داد: علایم بالینی شایع بصورت تغییر رفتار حیوان، ریزش بزاق از دهان و ترس از نور می باشد. ویروس عامل بیماری از طریق بزاق حیوان هار از طریق گازگرفتگی و یا خراش های پوستی وارد بدن انسان و حیوان سالم شده و پس از ورود به اعصاب محیطی به سمت مغز رفته و علایم بالینی را ایجاد می کند.

دکتر رسولی زاده افزود: افرادی که در معرض هرگونه حیوان گزیدگی، تماس با بزاق و خراشیدگی با پنجه حیوانات قرار می گیرند می بایست بلافاصله محل زخم را با آب و صابون به مدت چند دقیقه شستشو داده و از بستن و بخیه کردن زخم اجتناب کنند و سریعا به مراکز بهداشتی جهت انجام اقدامات پیشگیرانه و درمانی مراجعه نمایند چراکه این بیماری پس از بروز علایم بالینی غیرقابل درمان بوده و مرگ حتمی در پی دارد.

وی با بیان اینکه بیشترین موارد انتقال هاری از طریق سگ ها صورت می گیرد و ادارات دامپزشکی صرفا به واکسیناسیون سگ های گله می پردازد، از صاحبان حیوانات خانگی و سگهای نگهبان خواست نسبت به واکسیناسیون سالانه حیوانات خود با مراجعه به مراکز درمانی بخش خصوصی دامپزشکی اقدام نمایند.

وی در راستای واکسیناسیون سگ های بلاصاحب  گفت:  اداره دامپزشکی آمل آمادگی دارد در صورت جمع آوری و مقید کردن این سگ ها نسبت به واکسیناسیون آن ها  اقدام کند لذا از دستگاه های اجرایی زیربط خواستار جمع آوری و ساماندهی سگ های بلاصاحب جهت کنترل هر چه بهتر این بیماری خطرناک هستیم.

اشتراک این خبر در :